Ağrı'da Altın Rezervi Bulundu! 1.000 Kişiye İstihdam Sağlanacak

Ağrı'da yeni bir altın rezervinin bulunduğu müjdesi duyuruldu. Hızla yatırım yapılacak, toplam 1.000 kişiye istihdam sağlanması ön görülüyor.

Ağrı'da Altın Rezervi Bulundu! 1.000 Kişiye İstihdam Sağlanacak

Ülkemiz oluşumunu neozoyik ve kuaterner dönemlerde tamamlamış genç bir ülke olarak bilinmekte olup her dönemdem (milyarlarca yıllara ait) topraklara sahip olduğu için maden çeşidi sayısı da bir hayli fazladır. Dünyanın bir çok yerinde olmayan rezervlerin bazıları Türkiye'den çıkarılmaya devam ederken yeni gelen bir müjdeli haber ile Ağrı'da altın rezervinin bulunduğu müjdesi paylaşıldı. Buna göre Ağrı'da bulunan altın rezervi ile birlikte hızlı bir şekilde alana yatırım yapılacak, çıkartma işlemleri gerçekleştirilecektir.

300 Milyon Dolarlık Yatırım Yapılacak

TMS Başkanı Gülan "Türkiye'de altının 3'te 1'ini Koza Altın çıkarıyor. Türkiye'de 38 noktada sondaj yapıyoruz. Ağrı Diyadin'de Mollakara'da bir rezerv var. Orada ne kadar rezerv olduğuna dair Avustralya'dan bir enstitüden rapor bekliyoruz. Orada tesis kurmaya değecek bir rezerv var. Fizibilitesini yaptık. Asgari 300 milyon dolarlık bir tesis yatırımımız olacak" resmi açıklamasını yaptı. Buna göre Ağrı'ya 300 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak. Şehre yeni bir istihdam olanağı sunulduğu gibi bölgenin de kalkınmasında bu önemli bir durum olacaktır.

Rezerv Yüksek, 1.000 İstihdam Sağlanacak

Ağrı'da bulunan altın rezervine yönelik yatırımlar hızla başlayacak olup bölgede 1.000 kişilik istihdam sağlanacak. Öte yandan Ağrı'da bulunan altın rezervinin de yüksek kalitede tespit edldiği müjde olarak duyuruldu. Normalde 2 tonluk bir topraktan 1,2 gram altın çıkartıldığı belirtilirken Ağrı'da bulunan altın rezervinde 2 tonluk topraktan daha yüksek verimlililik ile altın çıkarılacağı umut ediliyor. Toplam rezervin ne kadar olduğuna yönelik bilgi verilmezken Gübretaş tarafından bulunana 1,92 milyon ons altın rezervinin ardından 800 kişilik istihdam sağlanacağı belirtilmişt. Koza Altın firmasının 1.000 kişilik istihdam sağlanacağı haberine bakılırsa rezervin daha büyük olabileceği ön görülüyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şerife ERGÜR
Şerife ERGÜR - 8 ay Önce

Demek ki iki gram altın için tabiatı mahvedeceksin. Kalsın istihdamı.

SIRADAKİ HABER