6 Milyon Genç İşsiz Ama Bir Çoğu İş Aramıyor

OECD verilerine dayanarak TİSK tarafından hazırlanan rapor ilginç bir gerçeği de ortaya çıkardı. Raporda Türkiye’de 15-29 yaş grubu arasında 6 milyon gencin işsiz olduğu ancak bu gençlerin 4,7 milyonunun iş aramadığı ortaya çıktı. İşte ayrıntılar…

6 Milyon Genç İşsiz Ama Bir Çoğu İş Aramıyor

6 Milyon Genç İşsiz Ama Bir Çoğu İş Aramıyor

TİSK tarafından hazırlanan raporda kadınların durumu ise en acı tablo olarak görülüyor. Her iki kadından biri eğitim ve istihdam dışı kalıyor. 15-29 yaş arası gençler her ne kadar Türkiye’nin umudu olarak görülse de TİSK tarafından hazırlanan rapor bunun tam aksini ortaya koydu. Türkiye’de 6 milyondan fazla gencin işsiz olduğu ve işsiz olmalarına rağmen yarıdan fazlasının da iş aramadığı ortaya çıktı. Toplam gençlerin yüzde 31.3’ünü oluşturan ne eğitim gören ne de çalışan gençler itibarıyla Türkiye 33 ODEC ülkesi arasında ilk sırada yer aldı. Türkiye bu listeye pasif olarak adlandırılan hem işsiz hem de eğitim görmediği halde iş aramayan gençler nedeni ile girdi. Kore’de pasif oranı 84,6 olurken Meksika’da ise 82,8 oldu. Bu rakamlar arasında iş aradığı halde bulamayan kişiler yer almıyor.

Türkiye’de kadınların durumu ise ODEC verilerinde gözler önüne serildi. Genç kadınların durumu ne çalışan ne de eğitim gören gençlerin rakamını da arttırdı. 15-29 yaş grubundaki genç kadınların yüzde 45.2’si hem eğitim hem de istihdam dışı kalırken genç erkeklerde bu oran yüzde 17,6 olarak gerçekleşti. Türkiye’ye Eğitim ve istihdam dışı kalan genç kadın oranında en yakın ülke ise Meksika oldu. Türkiye’de öğrenim görmeyen ve çalışmayan 5 milyon 936 bin genç nüfusun 4 milyon 221 binini genç kadınlar oluştururken genç erkekler ise 1 milyon 715 binini oluşturdu.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE