4380 Tl Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Kimlere Ödenir? Başvuru Şartı!

AÇSHB Koronavirüs nedeniyle etkilenen işyerlerinde çalışanlara en az 1752,40 Tl en fazla ise 4380 Tl destek ödemesi yapacak. Kısa çalışma ödeneği kimlere verilir? Nasıl başvuru yapılır, şartları! en düşük ve en fazla ödeme tutarı, ödemeler ne zaman yapılır?

4380 Tl Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Kimlere Ödenir?  Başvuru Şartı!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan 18 Mart 2020 tarihli ulusa sesleniş konuşmasında Koronavirüs’ün etkilerinin önlenmesi için önemli bir müjde verdi. Bir çok sektördeki işyerleri Koronavirüs nedeniyle kapandı. Bu sebeple Kısa Çalışma Ödeneği devreye sokulacağı açıklandı. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Beraat Albayrak Kısa çalışma ödeneğinin esnetileceği müjdesini verdi. Çalışanları yakından ilgilendiren bu düzenleme ile en fazla 4800 Tl’ya kadar ödeme yapılıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığından, KÇÖ yanı sıra İşsizlik fonu ile ilgili yeni açıklamalar bekleniyor. Dünya gazetesinde yer alan bir habere göre KÇÖ esnetilebileceği ifade edildi. Bunun yanı sıra mevcut şartlarda Kısa çalışma ödeneğinden kimler yararlanacak? Başvuru şartları neler? Nasıl başvuru yapılı ve bu ödemlerden alacakları maaşların hesaplamasını ayrıntılı olarak aktarıyoruz.

ÇALIŞANLARA ÖDENECEK TUTARLAR;

Aylık asgari ücret brüt tutarının en fazla yüzde 150 si oranında oalbiliyor. Bu tutarı geçemiyor. Bu rakama göre 2020 asgari ücreti brüt tutarı 2943 TL olarak açıklandı. Bu rakam üzerinden asgari ücretli çalışan için 1752,40 Tl ödeme yapılacak. Maşa tutarına göre çalışan 4 Bin tl için 2381,8 Tl, son olarak 7 bin tl maaş alan çalışana ise 4380,99 Tl bir ödeme yapılabilecek. Son 12 ay içinde aldığı ücret esas alınıyor.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK? İşverenlerin başvurularının ardından iş müfettişlerinin yapacağı çalışma sonucuna göre listede yer verilen hak eden çalışanlar için her ayın 15’inde PTT Bank aracılığı ile peşin olarak ödeme yapılır.  İşçinin genel sağlı k sigortası GSS ödemesi de yapılmaktadır.  

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR? 

İşverenin bu konuda talebi olması ile İŞ müfettişliklerinin inceleme ve araştırma sonucunda KÇÖ’ye uygun olduklarına yapılan ödemedir. Müfettişin yapacağı inceleme ve çalışma sonucunda çalışmaya katacakları işçilerin listesini de belirler.  İşçinin çalışma süresi ile  son 3 yıl içinde  600 gün işsizlik sigorta primi ödemesi yapılmış olması gerekmektedir.

ÖDEMELER NE KADAR SÜRE İLE YAPILACAK?

Genel olarak zorlayıcı sebepler, sektörel kriz, bölgeselkriz, genel ekonomik krizlerde ödenen bu KÇÖ için Cumhurbaşkanlığı kararı ile 6 Ay’a kadar uzatılabiliyor. Normal şartlarda 3 ay ile sınırlıdır.  İşsiz kalan çalışana gelir desteği sağlayan bu uygulama için başvuru formu ve diğer detaylar haberimizde.

İŞİN OLSA / ÖZEL

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 21:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gamze berber
Gamze berber - 3 yıl Önce

Başvurular nerden yapiliyor

Yzf
Yzf @Gamze berber - 3 yıl Önce

İş veren başvuru yapacak yazıyor okursan anlarsın