3 Maaşlık Avans Geliyor!

SGK tarafından emekliliklerine az bir süre kala sağlanan 3 maaşlık avans tüm emeklileri kapsayacak şekilde düzenleniyor. Peki bu düzenleme ne zaman uygulanmaya başlayacak? Detaylarında neler bulunuyor? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

3 Maaşlık Avans Geliyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekliliğine az bir süre kalanlar için sağlanan 3 maaş avans imkanı tüm emeklileri kapsayacak şekilde yeniden düzenleniyor. Artık emekliler asgari ücretin 3 katına kadar faizsiz, vade farksız avans kullanabilecekler. Sosyal Güvenlik Kurumunun emeklilik için başvuru yapanlara avans imkanı sunduğu biliniyor. Avans imkanının emekliliklerini kazanmış olanlara da sağlanması için çalışmalar devam ediyor. Peki emeklilik kazananlarda artık 3 maaş avans imkanından yararlanabilecek mi?

İŞTE DETAYLAR

SGK emeklilik için onay bekleyenlere avans imkanı sunuyor. 3 maaş avans imkanı tüm emeklileri kapsayacak şekilde yeniden düzenleniyor. Eğer yapılacak olan düzenleme onaylanırsa artık emekliler 3 maaş tutarında avans kullanabilecek, geri ödemeyi de taksitle ve faizsiz yapabilme imkanına sahip olabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu nakit sıkıntısı yaşayan emekliler için bir formül geliştirerek 3 maaş imkanı sunmak için çalışıyor. Yapılacak düzenleme ve talepler uygulanmaya başlanırsa, emekliler 3 maaş tutarında avans kullanabilme imkanına kavuşacaklar. Geri ödeme ise faizsiz ve taksitler halinde yapılabilecek. SGK net tutar üzerinden hesaplanan asgari ücretin 3 katına kadar avans ödemesi yapıyor. Avansın bağlanacak gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümü, daha sonra gelir ve aylıklardan yüzde 25'i oranında kesilerek alınıyor. Bu uygulamanın emekliler için de hayata geçirilmesi gündemde. Bu uygulama emekliler için de hayata geçerse emekliler SGK'ya yazılı başvuruda bulunarak maaşının 3 katına kadar avans isteyebilecek. Bu para daha sonra emeklinin maaşından 12, 24 ya da 36 taksitle tahsil edilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER