25 Yıl Evli Kalana Emeklilikte Gelişme! Ev Kadınları Emekli Olabilecek Mi?

25 yıl evli kalan ev kadınlarına emeklilik yolu açıldı. Ev kadınları emekli olabilmek için neler yapmalıdırlar ? 2020 yılında ev kadınlarının emeklilik hakları sitemizdedir.

25 Yıl Evli Kalana Emeklilikte Gelişme! Ev Kadınları Emekli Olabilecek Mi?

2020 yılı içerisinde mecliste gündeme gelmesi beklenen konulardan biri de 25 yıl evli kalan kadınların emekli olmasına yönelik kanun teklifi oldu. Buna göre konu ile ilgili olarak ise gündemde yer alan habere göre ev işleri ile uğraşan kadınların 25 yıl evli olmaları durumunda emekli olma hususu daha önce de gündemde yer almış olup özellikle son zamanlarda çeşitli haber sitelerinde haberleri okuyan kadınlar SGK'nın telefon numaralarını aşındırması sonucunda SGK yetkilileri de konu ile ilgili harekete geçti.

Kanun Teklifi Verildi

Son zamanlarda gündemden düşmeyen, sigortalı olmayan ev kadınlarının emekli olabilmesi için Meclis’e kanun teklifi verilmesi oldu. Buna göre ilgili teklifin mecliste kabule dilmesi durumunda evliliklerinde en az 25 yılını tamamlayan kadınlar faydalanabilecek. Sonuç olarak ise evde bulunan ve çalışmayan ev hanımları da emekli olabilecek.

Kanun teklifi Metninde ise “Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır” ifadeleri oluşturmakta olup teklife göre SGK’sı olmayan ve 25 evli kalan kadınlara emeklilik yolu açılmış olacak.

Şartlar Neler?

Kanun teklifinin gerekçesi olarak şu ifadeler yer aldı: “Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır” şeklindedir.

Buna göre sağlanması gereken şartlar arasında: Sosyal Güvenlik Kurumu ile herhangi bir bağ olunmaması, evlilik süresinin 25 yıl ve daha üzeri olması ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an için Sosyal Güvenlik Kurumu ile bağın bulunmaması şartlarıdır.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2020, 10:53
YORUM EKLE