2030’da Türkiye Ekonomisi Ne Olacak?

2030 yılında küresel ekonomide sıralama araştırması ABD Tarım Bakanlığı tarafından yapıldı. Araştırma sıralaması ne oldu? İşte ayrıntılar…

2030’da Türkiye Ekonomisi Ne Olacak?

2030’da Türkiye Ekonomisi Ne Olacak?

2030 yılında Küresel ekonominin ne olacağı ABD Tarım Bakanlığı tarafından araştırıldı. 2030 yılında Makroekonomik öngörülere göre ABD ilk sırada yer aldı. İkinci sırada Çin yer alırken Türkiye on yedinci sırada oldu. 15 yıl sonrası için yapılan araştırmada sonuca göre ABD şimdiki gücünü kaybetse bile ilk sırada kalmaya devam edecek. Ama şu anda gelişmekte olan bir çok ülkenin ekonomisinin de düşmesi bekleniyor. 2030 yılına kadar giden son makroekonomik ABD Tarım Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Yapılan araştırmaya göre Türkiye 1.6 trilyon dolarlık GYSH ile 2030 yılında dünyanın en büyük 17'inci ekonomisi olacak.

Yıllık üretimi ile ABD 24,8 trilyon dolarla yine ilk sırada yer alacak. Ama ABD’nin ilk sırayı korumada güçlük yaşayacağı düşünülüyor. 2015 de gerçeklenmesi beklenilen Gri bant ise 16.8 trilyon dolarlık GSYİH'tı temsil edecek. 15 yıl içerisinde yeşil bantta ise aynı oranda büyüme bekleniyor. 2030 yılında 2006 yılında dünya ekonomisin yüzde 25'ini ve 2015 yılında ise yüzde 23'ünü kapsayacak olan ülkenin payı yüzde 20 oranında azalacak.

Çin ise GSYİH'isini 2015 yılındakinin iki katına taşıyacak ve ABD ile arasındaki farkı kapatmak için ulaşacak. Araştırmadan çıkan sürpriz ise Hindistan oldu. Hindistan’ın 2030 yılında geleceği yer dikkat çekti. Hindistan 2015 yılında ekonomi sıralamasında 8. Sırada yer alıyor. Ancak 2030 yılında büyük ülkeleri geride bırakarak, üçüncü sıraya yerleşmesi bekleniyor. 15 yıl içerisinde Hindistan’ın dünyanın en büyük iş gücüne sahip olması bekleniyor.

Japonya ise Hindistan kadar şanslı olmayacak. Çok az büyüme yaşayacak olan Japonya’nın sıralamada da gerilemesi bekleniyor. 2030 yılında Fransa’nın ise üç sıra gerileyeceği düşünülüyor. İtalya ise 2 sıra geriye düşecek. Ekonomik veriler gerçek büyümeyi göstermese de uzun vadede bir öngörü sağlıyor. Bu ay içerisinde IMF tarafından açıklanan veriler ise sadece gelecek 2 yılın öngörülerine işaret ediyor.  

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, 11:46

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE