2019 İstihdam Teşvikleri: Bilmeniz Gerekenler

İstihdam sahasını genişletmek ve işsizlik probleminin üstesinden gelmek adına atılan adımlardan birisi de istihdam teşvikleridir. Bu teşvikler kapsamında işçinin işveren üzerindeki yükü hafiflemektedir.

2019 İstihdam Teşvikleri: Bilmeniz Gerekenler

2019 yılındaki en önemli ve sık başvurulan SGK teşviklerinden birisi olan istihdam teşvikinden yararlanabilmenin en temel şartları:

  • İşe alınacak çalışanan İŞKUR'a kayıtlı işsiz olması,
  • Çalışanın, zaten çalışan sayısı olan işletmelere ilave bir işçi olarak alınması yeni kurulan bir işletme için alınmıyor olması,
  • Çalışanın belirlenen kanun uyarınca en az 3 aydır işsiz olması.

2019 yılı Şubat, Mart ya da Nisan aylarından birisinde işe alınmış Alınan personel 9 ay süresince haklı bir sebep olmaksızın işten çıkarılmamalı. 

Ne Kadar Destek Veriliyor?

Verilen destek miktarı istihdam süresine bağlı olarak değişiyor. İlk 3 ay süresince net asgari ücret desteği, prim desteği ve gelir vergisi desteği veriliyor. 3'üncü aydan sonra 9 ay süresince prim ve gelir vergisi desteği sunulmaya davam ediliyor.

7103 sayılı teşvikten yararlanılacaksa 2019 yılında yeni işe alınan eprsonelin geçtiğimiz yılın ortalama personel sayısına ilave olarak işe alınıyor olması gerekmekte. Çalışanın son 3 ay içerisinde 10 günden fazla SGK'lı olmamış olması da gerekiyor. Bu destek kapsamında asgari ücretli personel için 2020 yılına kadar SGK prim ve gelir vergisi ödenmiyor. Bilişim ve imalat sektöründe istihdam edilen personel içinse çok daha yüklü miktarda destekler veriliyor.

İstihdam teşviki ile ilgili prosedürler muhasebeciniz tarafından rahatlıkla halledilebilmektedir. 

YORUM EKLE