2019 Asgari Ücret Düzenlemesi Hakkında Hükümetten Son Dakika Açıklaması

2019 yılı asgari ücret düzenlemesine yönelik hükümetten son dakika açıklaması geldi. Hükümet tarafından 2019 yılı asgari ücret çalışmalarına yönelik yapılan açıklamanın detayları, asgari ücret ne kadar oldu sorularının yanıtları haberimizdedir...

2019 Asgari Ücret Düzenlemesi Hakkında Hükümetten Son Dakika Açıklaması

Asgari ücret teklifleri işçi sendikaları ve dernekler tarafından sürekli olarak verilmeye devam ederken, asgari ücret konusunda hükümetten son dakika açıklaması yapıldı. Sendikalar asgari ücretin 2018 yılı sonunda 2000 TL olarak belirlenmesi, 2019 başı itibariyle uygulanacak % 24 faiz oranının dahil edilmesiyle beraber de toplamda 2500 TL olarak sınırın çizilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Asgari ücret tespit komisyonunun bu noktada erken toplanması ve çalışmaların hızlandırılması çağrıları yapılsa da komisyonun erken toplanmayacağı bilgisi verilmişti. Asgari ücret düzenlemesine yönelik sendikaların halen bu konudaki istekleri gündeme gelmeye devam etse de hükümet tarafından da izlenen bir politika bulunuyor. Hükümet asgari ücretin her iki paydaya da fayda sağlayacak şekilde düzenlenmesi konusunda ifadelerde bulunurken, sendikalar çağrılarını yineleyerek asgari ücretin 2018 yılı sonuna kadar 2000 TL tutarına sabitlenmesini istediklerini aktarmaktadırlar.

Hükümet 2019 asgari ücret hakkında son dakika açıklaması yaptı

Konuya yönelik olarak hükümet tarafından yapılan açıklamada " Asgari ücrete ilişkin çalışmalarımızı işçilerimizin memnuniyetini ve piyasa dengelerini de göz önünde bulundurarak, sosyal taraflarla istişareye önem vererek yürütüyoruz. Gelecek hedeflerimizde daha da iyi noktada olmasını umut ettiğimiz asgari ücreti devraldığımız noktadan çok daha ileri noktaya taşıdık. Hükûmetlerimiz döneminde, 2002 yılına göre 2018 yılında asgari ücreti reel olarak yüzde 102,6; nominal olarak yüzde 770 oranında artırdık. Ülkemizin yaşadığı ekonomik saldırılar nedeniyle ülkemizdeki reel artış devam etmekte. 2019 yılı Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarımız aralık ayı içerisinde işçi ve İşveren temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek. " ifadelerine yer verdi. Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere asgari ücretin tespit komisyonu belirtilen tarihte toplanacak ve erken bir toplantı söz konusu olmayacak. Buradan çıkarılacak nokta ise asgari ücretin 2018 yılı sonlarında 2000 TL seviyesine çekilmeyeceği gibi gözükmektedir. Sendikalar tarafından asgari ücretin 2000 TL seyrine alınması teklif edilse de ortak fayda sağlayacak bir asgari ücret düzenlemesi üzerinde duruluyor. İş ve işçi sendikaları ise asgari ücretin şuanki ve mevcut düzenleme planındaki halinin, vatandaşların temel geçimlerini sağlamaya yönelik dahi katkı sağlamadığını, işçi kesiminin güçlükle yaşamına devam ettiğini belirtiyorlar. Asgari ücrete yönelik düzenlemelerin Aralık ayında belli olacağı ifade edilirken, sürece dair yaşananları sizlere aktarmaya devam ediyor olacağız. Asgari ücret hakkındaki tüm gelişmelerden haberdar olmak için isinolsa.com mobil uygulamalarımızı indirmeyi unutmayınız.

iOS: TIKLAYIN

Android: TIKLAYIN

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 12:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan
Hakan - 2 yıl Önce

Ne attirdiniz sanki hic biseye zam yapmadiniz gibi