2. El Otomobil Fiyatları Düşebilir! Yeni Düzenlemeler Konuşuluyor

İkinci el araba fiyatlarının düzenlenmesine yönelik bazı başlıklar konuşuluyor, fiyatlar düşebilir.

2. El Otomobil Fiyatları Düşebilir! Yeni Düzenlemeler Konuşuluyor

Dolar, euro döviz para birimlerinin artması sebebi ile sıfır araçların fiyatları ciddi oranda arttı ve bu durum ikinci el araçlara da yansıdı. Sıfır araçların fiyatları neredeyse iki katına yakın artarken ikinci el araçların da fiyatlarının aynı oranda artması piyasada ki alım ve satım oranlarını düşürdüğü gibi ekonomik zorluk yaşayan kişilerin araç alabilme ihtimalleri oldukça azaldı. Buna göre ikinci el araçların fiyatlarına yeni düzenlemelerin yapılması gündeme geliyor, peki neler yapılacak?

İkinci El İthalatlar Olabilir

Ülkemizde sıfır araç satışlarının fiyatları döviz artışı nedeni ile azaldı. İkinci el araçların fiyatlarının düşürülmesi için yurt dışında bulunan ve aynı yaşta bulunan araçların ithal yol ile Türkiye'ye getirilmesi, pazara sunulması, pazardaki rekabetin artması ile fiyatların da tabana çekilmesi hedefleniyor. Tabi ki ilgili husus net olmamak ile beraber şu an için sadece düşünce olarak konuşuluyor. 

Ticarethanelere Ceza Veriliyor

Araç fiyatlarını yükseltmeye yönelik çalışma yapan ticarethanelerin tespit edilmesine ve ceza yazılması hususunda araştırmalar devam ederken piyasada yine fiyatların artması için olmayan araçların da ikinci el olarak ilan sitelerine koyulduğu görülmektedir. Buna göre ikinci el fiyatlarına düzenleme ne zaman gelir ve yürürlüğe ne zaman girer bilinmiyor ancak araç alım satımların yeniden artması için çalışmaların en kısa sürede başlayacağı ön görülmektedir.

YORUM EKLE