15 Mart Öncesi Çalışanlara Bin 177 TL Ödeme Müjdesi!

Korona virüs nedeni ile ücretsiz izne ayrılanlara ve işsiz kalanlara devlet tarafında aylık 1177 TL yardım yapılacak. Yeni ekonomi planı çerçevesinde yardımlar başlayacak.

15 Mart Öncesi Çalışanlara Bin 177 TL Ödeme Müjdesi!

Korona virüs ile ekonomik mücadelede devlet tarafından alınan yeni ekonomik destek düzenlemeleri arasına yenileri eklendi. Özellikle bu süreçte işi olmayanlara ve işsiz kalanlara devletten 1.1177 TL destek ödemesi yapılacağı açıklandı. Aynı zamanda iş yerlerine ve işverenlere de farklı yaptırımlar uygulanması gündeme gelecek. İşte yeni ekonomik paketin içeriğine ilişkin detaylar.

İşsiz Olan ve İşsiz Kalanlara 1.177 TL

Yeni açıklanan ekonomik destek düzenlemeleri kapsamında artık işveren çalışanlarını işten çıkaramayacak sadece ücretsiz izne gönderebilecek. Bu çerçevede ise ücretsiz izne çıkan personelin maaşını devlet karşılayacak. Hazırlanan kanun teklifine göre işten çıkarmalar bu süreci de kapsayacak şekilde 3 ay süreyle yasaklanacak olup bu sözleşme fetih yasağı Cumhurbaşkanı kararı ile 6 aya kadar uzayabilecek.

İlgili süreçte ise sadece ücretsiz izne ayrılacak olan çalışana se devlet ücret ödeyecek. Bu ücret tutarı ise İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenecek olup günlük 39,24 TL olmak üzere toplamda aylık 1.177 TL olarak hesaplanmış olup bu tutarda bir ödeme yapılacak.

Aynı şekilde bu süreçte işsiz kalanlara ve işsizlik maaşı alamayanlara da özellikle 15 Mart 2020 tarihinden sonra olmak koşulu ile aynı tutarda günlük bir ödeme yapılacağı açıklandı.

Yanlış Beyana Ceza

İlgili süreçte bu destekten yararlanmak isteyenlerinin yanlış beyanda bulunmaları durumunda ise kanundaki cezaların 4 katının uygulanacağı belirtildi. Aynı zamanda İşçinin, çalıştırıldığı yanlış beyan edilip devletten para talep edildiği tespit edildiğinde Sosyal Güvenlik Kanunu’ndaki cezaların 4 katı ceza uygulanacağı ifade edildi. Kanunda ayrıca yaşlılara bu süreçte bakım hizmeti ve bakım ödemesi yapılacağı da yer aldı. Son olarak ise engelliler, kadınlar ve çocuklara da bu haktan yararlanma olanağı getirileceği açıklandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Uğur ençevik
Uğur ençevik - 3 yıl Önce

31 martta isten çıkarıldım bunun için nereye basvuruyoruz bulamadım bir türlü

Fatma
Fatma - 3 yıl Önce

14 martta çıkışım verilmiş.çocuk kulübünde çalışıyordum okullar tatil olunca kulüpte kapandı 14 martta çıkış yapılmış devletin verdiği günlük 39 tl yardımdan alabiliyor muyum.

Ömer
Ömer - 3 yıl Önce

Peki nereden başvuru yapicaz buna ??

Soner Demirer
Soner Demirer @Ömer - 3 yıl Önce

Bulunduğun bölgeye en yakın işkur'a müracaat edebilirsin. Yardımcı olurlar..

Özcan Yavuz
Özcan Yavuz - 3 yıl Önce

26 martta bizi işten cikardilar bizlere hic birsey demeden çıkışımız verildi bizim sahte imzalarla kendi isteğimizle isten çıktıgımıza dair sahte imza atmişlar, bizim işten ciktigimizdan haberimiz yoktu, işkurdan işsizlik maasina başvurdum reddedildi, peki ben şimdi 15 marttan isten cikaranlar arasina giriyomda bunu kime hangi kuruma bildirecem 32 gün oldu mağdur oldum lutfen yardimci olun

Soner Demirer
Soner Demirer @Özcan Yavuz - 3 yıl Önce

Adliyeye gidip olanları anlat ve şikayetçi ol. Geçmiş olsun

Çiğdem akcan
Çiğdem akcan - 3 yıl Önce

İşsizim ve yardım beklıyorum

Fatma
Fatma - 3 yıl Önce

14 martta çıkışım verilmiş.çocuk kulübünde çalışıyordum okullar tatil olunca kulüpte kapandı 14 martta çıkış yapılmış devletin verdiği günlük 39 tl yardımdan alabiliyor muyum.

Münevver ayazlı
Münevver ayazlı - 3 yıl Önce

Ben çocuk bakıcılığı yapıyorum sgk lıyım. Korona virüs nedeniyle annesi evde olduğu için bana ücretsiz izin verdiler. Ödeme alabilir miyim. Ne yapmalıyım. Yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Mehmet çevik
Mehmet çevik - 3 yıl Önce

Son 5 aydır SSK lı çalışıyordum 65 yaşı dışarı çıkmak yasaklanınca 26 03 de işten ayrıldım devletin vereceği 39 TL yarlanabilirimiyim