1305 TL Evde Bakım ve Yaşlı Maaşı Nasıl Alınır? Başvurular Nasıl Yapılır, Şartlar Neler? İşte Detaylar

Devlet tarafından bakıma muhtaç kişilerin, bakımını üstlenenlere verilen 1305 TL yaşlı bakım maaşı nasıl alınır, başvurular nasıl yapılır ve şartlar neler? İşte merak edilen imkanın tüm detayları...

1305 TL Evde Bakım ve Yaşlı Maaşı Nasıl Alınır? Başvurular Nasıl Yapılır, Şartlar Neler? İşte Detaylar

Devlet tarafından yaşlı ve evde bakıma muhtaç kişilere yönelik bazı destekler veriliyor. Bu destek, evde bakım ve yaşlı maaşı olarak aktarılabiliyor. 1305 TL olarak aktarılan bu yaşlı bakım maaşı, bakıma muhtaç kişilerin; bakımını üstlenenlere devlet tarafından masrafların karşılanması ve ihtiyaçların giderilmesi için ödeniyor. Çok sayıda kişi tarafından merak edilen yaşlı bakım maaşı başvuruları nasıl yapılır, yaşlı maaşı nasıl alınır, evde bakım maaşı için başvuru şartları nelerdir? Merak edilen bu gibi sru başlıklarına haberimizde değinmeye çalışacağız.

Evde bakım maaşının detayları

Yaşlanmış, yaşadığı hastalıklar ya da mevcut engeli nedeniyle evde bakılmasına ihtiyaç duyulan, bu kimselerin bakımını üstlenenlerin aldığı maaş yaşlı bakım maaşı olarak ifade ediliyor. Maaşın miktarı 1305 TL olarak bakımı üstlenen kişilere ödeniyor. Bu maaşa başvuru yapacak kişilerin; dikkat etmesi gereken nokta, ailedeki hane gelir miktarıdır. Bu yaşlı bakım maaşı için başvuru yapacak vatandaşların hane gelirlerinin, asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekmektedir. 2019 yılı itibariyle de bu rakam 1219 TL olarak belirlenmiştir. Yaşlı, bakıma mutaç kimselerin bakım maaşını almak isteyen vatandaşların ise bazı evrakları, ilgili kurumlara teslim etmesi istenmektedir. Öyle ki yaşlı bakım maaşından faydalanabilmek için bakımını üstlendiğiniz kişinin en az yüzde 50 oranında engelli raporu ya da ağır engelli raporunun onaylı olması gerekmektedir. 2019 yılına girilmesiyle birlikte, yaşlı bakım maaşlarına da zam uygulanmış ve bu bakım maaşlarının yeni tutarı 1305 TL olarak belirlenmiştir. Yaşlıların bakımını üstlenen vatandaşlara, evde bakım maaşlarının ödemeleri banka hesapları üzerinden yapılıyor. Her ayın 15. gününde yapılan bu ödemeler, bankalardan çekilebiliyor.

YORUM EKLE