YKS Tercihlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih süreci başlıyor. Peki tercih sürecinde adayların nelere dikkat etmesi gerekiyor? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

YKS Tercihlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından ise tercih süreci başlıyor. Adayların tercihlerini yaparken dikkat etmesi gereken noktalar bulunuyor. Peki adaylar tercih yaparken nelere dikkat etmeli? Hangi uyarılar göz önünde bulundurarak tercihlerini yapmalı?

İŞTE DETAYLAR

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar için tercih süreci başlıyor. Adayların tercihlerini yaparken dikkat etmeleri gereken çeşitli hususlar bulunuyor. Öncelikle adayların devlet üniversitesi olsun da hangi bölüm olursa olsun algısını yenmeleri gerekiyor. Bu algıların yenilmesi gerekmesinin sebebi ise son yıllarda kendini ispat etmiş vakıf üniversitelerinin bir çok devlet üniversitelerinden nicelik ve nitelik olarak önünde bulunuyor. Öğrenciler tercih yaparken üniversitenin şehirdeki konumu ve şehir içi ulaşabilirliğe dikkat etmesi gerekiyor. Ayrıca öğrenciler tercihte bulunurken üniversitelerin kontenjan doluluğuna, burs durumuna, dikkat etmeleri gerekiyor. Sağlık ve mühendislik bölümleri halen popülerliğini koruyor. Dikkat edilecek bir hususta 3. hava limanın havacılık bölümlerinden istihdam sağlayacak olması. Ayrıca bu aralar kariyer uzmanlığı kadrolarının önemi artmış durumda bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 13:33
YORUM EKLE