YKS Değişiyor Mu? 2020 TYT, AYT ve YDT’de Köklü Değişiklik!

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre Vakıf üniversiteleri ve YKS de önemli değişiklikler meydana gelecek. Değişikliklerin kısa süre içinde hayata geçirileceği bildirildi.

YKS Değişiyor Mu? 2020 TYT, AYT ve YDT’de Köklü Değişiklik!

Birçok öğrenciyi ilgilendiren düzenleme ile ilgili olarak Sabah gazetesinin haberine göre 2020 yılında yapılacak olan YKS sınavına yönelik köklü değişikliklerin gündeme geleceği açıklandı. Buna göre YÖK tarafından vakıf üniversitelerindeki kaliteyi arttırmak için getirdiği standartlara bir yenisini daha eklediği açıklanırken Vakıf Üniversitelerinde AR-GE bütçeleri başta olmak üzere, öğrenci başına düşen kitap sayısı gibi düzenlemelerden sonra kontenjan için de yeni formül hayata konulması gündeme gelebilir.

Düzenleme ile Ne Gelecek?

Yapılması beklenen düzenleme ile üniversitelerin bir önceki yıl yapılan kayıt sayısını esas alacak ve öğrencilerin tercih etmesi oranında kontenjan açabilmesi mümkün olacak. Bunun yanında YÖK tarafından yapılan açıklamada 2019 YKS sınavında kayıt yaptıran öğrenci sayılarına 5 eklenerek yeni kontenjanın belirleneceği açıklandı. Bu noktada örneğin 80 kontenjanı olan bir bölümü 53 öğrencinin kayıt yaptırması durumunda yeni kontenjan 58 olacak ve bu rakam da düz olarak 60 kişi olarak belirlenecek.

Bazı Bölümler Kapatılacak Mı?

YÖK tarafından yapılması gündeme gelen düzenlemelerden biri de üniversitelerin küçülmeye gitmesi olup bu yöntemle daha da küçülecek ve önceki yıl tercih eden öğrenci kadar kontenjan açması gündeme gelebilir. 2020 yılında lisans program kontenjanlarının 2019 yılına göre yüzde 9, ön lisans programlarının ise yüzde 11 oranında daralacağı açıklandı.

YKS Sınavı Ne Zaman?

Bu yıl gerçekleştirilecek olan YKS başvuruları 6 Şubat-3 Mart 2020 tarihleri arasında alınacakolupTYT 20 Haziran, AYT ile YDT 21 Haziran 2020 'de yapılacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamza Gürler
Hamza Gürler - 2 yıl Önce

Eğitim seviyesi ilkokul olmalı onlarada firsat verilmeli,onları görmezden gelemezsiniz. Onlarda bu vatanın evlatı,askerliğe gelince doğuya ilkokul mezununu sürün is rahata gelince sen olmazsın deyin. Ayıptır,gunahtır. Yaş şartıda 36 olmalı. Lütfen her kese eßit olun

Sinan Birtane
Sinan Birtane - 2 yıl Önce

Nasıl ki polislikte askerlik şartı yok bekçilikte de olmamalı sonuçta eğitim için askerlik tecil eden birçok insan var lütfen yardımcı olun

Cevat Kaan
Cevat Kaan - 2 yıl Önce

Yaş şarti 35 olsun,habk enfg hj