Üniversitelere Özel Din Görevlileri Geliyor

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, üniversitelere özel din görevlileri grubu oluşturacaklarını açıkladı. Gençlerin camiye alışkanlık kazanması için yapılacak uygulama yakında başlayacak. İşte ayrıntılar...

Üniversitelere Özel Din Görevlileri Geliyor

Üniversitelere Özel Din Görevlileri Geliyor

Mehmet Görmez, "ODTÜ, Hacettepe, Bilkent içindeki öğrenciler gelsinler, nasıl bir imam istediklerini genç arkadaşlar anlatsınlar, biz de orada olalım dedim" diye konuştu.

Mehmet Görmez, 2-5 Mayıs tarihlerinde düzenlenen "II. Kocatepe Gençlik Fuarı"na katılan dernek kulüp ve STK'ların temsilcileriyle bir araya geldi. Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi'nin (TDV KAGEM) düzenlediği kahvaltılı programda Mehmet Görmez, öğrencilerle sohbet etti. "Camiye girdiğimde gözlerim gençleri arar" Gençlerin varlığını çok önemsediğini söyleyen Mehmet Görmez, "Camiye girdiğim zaman gayriihtiyari ilk yaptığım iş cemaate bakarken genç aramak oluyor.

Camide gençler varsa o gün namazı daha iştahla kılıyorum" diye konuştu. Gençlerin sabah namazı buluşmalarına kendisinin de katılabileceğini belirten Mehmet Görmez, "Ayda bir aramızda bilgi ağı olsun. Ankara'nın çeşitli camilerinde buluşalım. Sonra halkayı biraz genişletelim. Her bir Arkadaşımız on genç arkadaşımızı getirir. Hacıbayram'ın içini gençlerle doldururuz. Ben de o ay bütün yorgunluğumu unutmuş olurum" önerisinde bulundu.

Üniversite grubu camilere özel din görevlileri Programda, ODTÜ Mescit Topluluğu adına konuşan Ensar Fevzi isimli öğrenci, programlarını cami ve mescitlerde yaptıklarını belirterek, "Camimizde üniversite öğrencilerine yönelik konferanslar düzenlemeye çalışıyoruz. Çeşitli problemler yaşadık" diyerek sıkıntılarını anlattı.

Mehmet Görmez ise üniversite içerisinde görev yapan imamları seminer vermek üzere iki günlüğüne Ankara'ya davet ettiklerini belirterek, "ODTÜ, Hacettepe, Bilkent içindeki öğrenciler gelsinler, nasıl bir imam istediklerini genç arkadaşlar anlatsınlar, biz de orada olalım dedim" ifadesini kullandı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda camilerin A, B, C şeklinde kategorileri olduğunu kaydeden Mehmet Görmez, "üniversite grubu" diye müstakil bir kategori oluşturduklarını bildirdi. Görmez, üniversite grubu camilerde "lisan bilen, doktora yapan, gençlerle iletişim kurabilecek, onların gönül dünyasına hitap edebilecek" din görevlilerin görevlendirilmesi için bir çalışma başlattıklarını açıklayarak, semineri bunun için gerçekleştireceklerini söyledi. Bilgin: "Sizler bizim geleceğimiz, umutlarımızsınız" TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin ise "Sizler bizim geleceğimiz, umutlarımızsınız. İnşallah bu müesseseleri sizlere emanet edeceğiz. Sizler bizim mirasçımızsınız, geleceğin teminatısınız. Sizlere vereceğimiz emeğin de en kutsal emek olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE