Üniversitelerde Vize Sınavı Nasıl Yapılacak? (2 Teklif Var)

Üniversitelerde vize tarihleri yaklaşıyor. Peki üniversiteler vizeleri nasıl yapacak? Bir çok kişiden vizelerin nasıl yapılmasına gerektiğine yönelik teklifler var.

Üniversitelerde Vize Sınavı Nasıl Yapılacak? (2 Teklif Var)

Ülkemizde bilindiği üzere corona salgınının görülmesi üzerine Yükseköğretim Kurulu YÖK önemli bir karar aldı ve üniversitelerin bahar döneminin olmayacağını duyurdu. Buna göre tüm üniversitelerin dersleri online olarak uzaktan işleyeceği, sunucusunun kaldırmadığı üniversitelerin ise sisteme pdf dosya koyması ve öğrencilerin dosyaları indirerek dersi buradan çalışması gerektiği belirtildi. Vize sınaav tarihleri üniversitelerin akademik takvimlerine bakıldığında geldi çattı. Peki vizeler nasıl yapılacak? Vizelerin yapılmasına göre iki teklif var.

Teklif 1: ONLİNE TEST

Üniversitelerin bir çoğu aldığı karar doğrultusunda vizeyi online test olarak yapacak. Öğrencilerin üniversitenin sistemine girecek ve ilgili saat içerisinde verilen testleri e-sınav şeklinde belirtilen süre içerisinde yapması gerekecek. (Pek çok aday bunun adil olmayacağını, bazı kişilerin bilgisayar başında birkaç kişi ile testi yapacağını, interneti ya da bilgisayarı olmayanların zorluk çekeceğini belirtmektedir.)

Teklif 2: VİZE YERİNE ÖDEV

Bazı üniversitelerin ise vize sınavı için test yerine ödev almayı kabul ettiği öğrenildi. Buna göre öğrencilere sırası ile bir ya da birden fazla konu verildi ve bu konuların araştırılması istenirken bu konu dahilinde öğrencilerden sunum, rapor, slayt hazırlaması istendi. Öğrencilerin verilen sürenin sonuna kadar tüm araştırmalarını yapması ve ödevlerini sisteme girmesi gerekmektedir.

Sizce hangi teklif uygulanmalıdır? Sizin üniversiteniz vize sınavını nasıl yapıyor?

YORUM EKLE
YORUMLAR
FATİH
FATİH - 2 yıl Önce

kesinlikle ödev-proje olarak yapılmalı vize ve finaller..aksi takdirde büyük hakszlık olacak...hergün onlarca insan ölürken insanların aileleriyle birlikte yaşadığı evlerinde sınavlara girmesi hiç doğru değil..