Sömestr Tatili Kaç Gün Olacak? MEB 1 Ay Yapacak mı Yarıyıl Tatilini

MEB'in Yarıyıl tatili 1 ay yapacağı konusunda bir çok iddialarda ortada dolaşmaya devam ediyor. peki sömestr tatili kaç gün olacak? Öğrenciler kaç gün tatil yapacaklar işte detaylar.

Sömestr Tatili Kaç Gün Olacak? MEB 1 Ay Yapacak mı Yarıyıl Tatilini

MEB'in Yarıyıl tatili 1 ay yapacağı konusunda bir çok iddialarda ortada dolaşmaya devam ediyor. peki sömestr tatili kaç gün olacak? Öğrenciler kaç gün tatil yapacaklar işte detaylar.


Milli Eğitim Bakanlığına yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre yarıyıl tatilinin 1 ay olacağı iddia edilmişti. Sömestr tatilinin 1 ay olacağı iddiası öğrenciler arasında oldukça heyecanlı anların yaşanmasına neden olurken bakanlık yaptığı açıklamada bu iddialara da açıklık getirmiş oldu. Yarıyıl tatilinin bundan önceki dönemlerde olduğu gibi 15 gün olacağını açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı bu durumun değişmesi için herhangi bir çalışma yapmadıklarını ve bu konunun henüz gündemlerinde olmadığını da yaptığı basın açıklaması ile ilgili kurumlara ve öğrencilere duyurdu.

31 Aralık'tan 1 Şubat'a kadar olması planlanan uygulama ile enerji tasarrufu ve turizm hareketliliği hedefleniyor. Yaz tatili ise 3 aydan 2,5 aya düşecek.

KIŞ TURİZMİNE KATKI
Posta gazetesi eğitim uzmanı Yaşar Özay'ın haberine göre; Öğretimde reform ve yapılandırma çalışması kapsamında sömestr tatilinin uzatılıp yaz tatilinin kısaltılması planlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), yürüttüğü çalışmaya göre sömestr tatili 15 günden 30 güne çıkarılacak. Buna göre sömestr tatili 31 Aralık-1 Şubat tarihleri arasında yapılacak. Uygulama ile yerli turistin ülke içerisinde daha çok yer değiştirmesinden kaynaklanan ekonomide canlılık ve okullar kapalı kalacağı için yakıt başta olmak üzere milyonlarca TL'lik enerji tasarrufu hedefleniyor.

YAZ TATİLİ KISALACAK
Değişiklik ile yaz tatilinin ise 15 Haziran ile 1 Eylül arasında olması öngörülüyor. Buna göre yaz tatili 3 aydan 2,5 aya düşecek. MEB 2015 iş takviminin yayımlanmış olması nedeniyle değişiklik 2016 - 2017 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak. 2015 eğitim takvimine göre eğitim yılının ilk dönemi 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek ve sömestr tatili başlayacak. 8 Şubat 2016 Pazartesi günü 2. dönem için ders başı yapılacak. Okullar 10 Haziran 2016 tarihinde yaz tatiline girecek.
2016 yılı 15 gün yarıyıl tatili ne zaman başlıyor? Merakla beklenen sömestr tatilinin ne zaman olacağına Milli Eğitim Bakanlığından yanıt geldi. Peki 2016 yarıyıl sömestr tatili ne zaman başlıyor? İşte detaylar...


2015-2016 YARIYIL TATİLİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?
Beklenen 15 gün sömestr tatili yaklaşıyor. Öğrenciler ve öğretmenler için 22 Ocak 2016 tarihinde son kez ders zili çalacak ve 15 günlük yarıyıl tatili başlayacak. 22 Ocak 2016 tarihinde başlayan yarı yıl tatili, 5 Şubat tarihinde son buluyor fakat Cumartesi ve Pazar haftasonu tatili oluduğu için okullar 8 Şubat Pazartesi günü başlayacak. 

Milli Eğitimden yapılan ilk açıklamaya göre yarıyıl tatili şuan için açıklandı. Okulların Kurban bayramı dolayısı ile geç açılması sömestr tatili tarihini de etkileyecek mi? Bununla alakalı bir gelişme olduğunda sizlere bildirilecektir. Yapılan son açıklamaya göre yarıyıl tatil tarihi açıklandı. Yarıyıl tatilini şimdiden merakla bekleyen öğrenciler için işte detaylar...

2015-2016 eğitim öğretim döneminde ilk zil 28 Eylül 2015 Pazartesi çalacak. Yarı yıl tatili, 25 Ocak-5 Şubat 2016 tarihleri arasında yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 22:48

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE