Sınıf Mevcutları Düşürüldü

Milli Eğitim Bakanlığı yeni aldığı karar ile sınıf mevcutlarının 34 olmasını uygun buldu. Rakam 40'dan 34'e düştü.

Sınıf Mevcutları Düşürüldü

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin açıkta kalmaması ve eğitimin daha iyi olması için sınıf mevcutlarında bazı değişiklikler yapabilme hakkını saklı tutmaktadır. Bundan yıllar öncesinde böyle çalışmalar yoktu. Yani bir sınıfta 50 - 60 öğrenciye kadar okutulabiliyordu. Fakat eğitimin daha verimli hale getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı sınıf mevcutlarında yeni bir düzenlemeye gitti. Mevcutun azalması ile sınıfta eğitim verimi daha arttı ve atamalarda buna bağlı olarak artmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz sene Milli Eğitim Bakanlığından yayınlanan bildiri ile sınıf mevcutlarının 40 olması uygun görülmüştü. Her ne kadar bu rakam fazla gibi gözükse de TEOG'dan öğrencilerin açıkta kalmaması istenmekteydi. Bu yıl yeni rakam verilecek mi? yoksa Milli Eğitim Bakanlığı sınıf mevcutlarının 40'da kalmasını uygun mu görecek merakla bekkenirken yeni bir bildiri yayınlandı.

Sınıf Mevcutları 34 Kişi Olacak

Milli Eğitim Bakanlığından yayınlanan bildiri ile sınıf mevcutlarının maksimum 34 olacağı ifade edildi. Tabi sınıfta kalan kişiler bu kontenjanlara bağlı değil. Yani sınıfta kalan öğrenciler sınıfın mevcudu 34 dahi olsa bu sınıfta eğitimine devam edecek. Fakat bu rakamın artması da gündeme gelmiyor değil. Çünkü yapılan yorumlara göre İstanbul'da öğrencilere yeterli sayıda kontenjan açılmamış oluyor. 8. sınıfı bitiripte lisede eğitim görecek olan öğrenci sayısı 210 bin civarına geliyor. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı sınıf mevcudunun 34 olması ile öğrencilere toplam 160 bin kontenjan açmış oluyor. Yani arada 50 bin öğrenci açıkta kalmış oluyor. Öğrencilerin madur olmaması için İstanbul'da kontenjan artışına gidilebilir.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 11:58

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE