PMYO Kimler Başvurabilir? Kimler Girebilir

Polis Meslek Yüksekokulu bünyesinde öğrenim görmek ve iki yılın sonunda Polis Memuru olarak göreve başlamak isteyen adayların en merak ettiği sorulardan bir tanesi Polis Meslek Yüksekokulana kimlerin girebileceği ve başvurabileceğidir? Peki konu hakkında resmi açıklamalar nedir

PMYO Kimler Başvurabilir? Kimler Girebilir
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından her sene Mart ayında düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavı bu senede yapıldı. Sınavların sona ermesi ile adaylar büyük merak ile sonuçların açıklanmasını beklemişti. Sonuçların açıklanması ile yüz binlerce aday Polis Meslek Yüksekokulundan yapılacak resmi açıklamayı takip etmeye başladı. Bilindiği gibi PMYO'na girebilmek için adayların minumum puanı almış olması gerekmektedir. Birkaç sene önce taban puan 250 olarak belirtilirken bu puan geçtiğimiz sene yükseltilmişti. Bu sene açıklanan bilgi ile minimum taban puan 270 olarak belirtildi.

PMYO Kimler Başvurabilir? Kimler Girebilir

Peki PMYO başvurusu nasıl yapılır? kimler başvurabilir? kimler girebilir ve kimler giremez?

a) T.C. vatandaşı olmak, 
b) Lise ve dengi okul mezunu olmak veya Lise 4.sınıfta okuyor olmak, 
c) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2016 yılı içinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı puan türlerinin herhangi birinden (YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6) en az (270,00) ham taban puan almış olmak; Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2016 yılı içinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavının puan türlerinin herhangi birinden en az (150,00) ham taban puan almış olmak, (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır)
ç) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla (1 Ekim 2016) 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1991 – 01 Ekim 1998 tarihleri arasında doğmuş olmak), 
d) Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,
e) Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak, 
f) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak, 
g) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; 1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, 2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,” 
ğ) Eğitim-Öğretim yılının başlangıç tarihi itibariyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üye bulunmamak, 
h) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak, 
ı) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak, 
i) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak. 
j) Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması olumlu olmak, 
k) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

Yukarıda yer alan şartları sağlayan tüm erkek ve bayan adaylar Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmak üzere Polis Meslek Yükseokuluna müracaat edebilir. Ancak yukarıda belirtilmiş olan şartları sağlamayan adaylar başvuramaz ve başvuruları geçerli olmaz.

Polis Meslek Yüksekokuluna girebilmek için YGS puanlarının belirlenmesi ile adayların ön başvuru yapması ve ön başvuru sonucunda sınava girip sınavdan başarılı puan alması gerekmektedir. Başarılı puan alan adaylar fiziki yeterlilik sınavına tabi tutulmakta ve buradan da başarılı görülen adaylar Polis Meslek Yüksekokulunda öğrenim görmeye başlamaktadır.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
zehra
zehra - 2 yıl Önce

mrb ben 17 yaşndayım ama kimligimde 2002 dogumluyum ne zaman pmyo sınavına girmeliyim... cevap verirseniz cok iyi olur :)

Erdal tas
Erdal tas - 8 ay Önce

Merhaba benim bir sorum var
Benim abim CEZA EVINDE onun bana bir zararı
olurmu ??

Süleyman Y*****
Süleyman Y***** @Erdal tas - 5 ay Önce

Vazgeç sen :(