Öğretmenlere Yıpranma mı Gelecek? TBMM'ye Kanun Teklifi Sunuldu!

Mili Eğitim Bakanlığında çalışan öğretmenlere yıpranma mı gelecek? TBMM'ye sunulan kanun teklifine göre öğretmene fiili hizmet zammı teklif edildi. 550 sayılı kanunda değişiklik içeren teklifin detayları haberimizde...

Öğretmenlere Yıpranma mı Gelecek? TBMM'ye Kanun Teklifi Sunuldu!

Öğretmenlere yıpranma mı gelecek? Milli Eğitim Bakanlığında çalışan öğretmenlerin fiili hizmet süresi zammı için kanun teklifi sunuldu. Kanun teklifine göre 5510 sayılı kanun 40. maddesinde değişiklik yapılması öngörülüyor.

Öğretmen unvanında fiilen görev yapan, yani öğretmen kadrosunda olup başka bir kadroda istihdam edilmeyen personeller bu fiili hizmet zammından yararlanacak. Çalışma sürelerinde ise 360 gün için 90 gün yararlanabilecek.

ÖĞRETMENLERE YIPRANMA;

17 Şubat 2020 tarihinde TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifini Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ sundu. Kabul edilirse Milli Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor komisyonu ile Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal işler komisyonunda görüşülecek. 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortaları kanunda değişiklik yapılmasını içeren kanun teklifinde öğretmenler yasallaşması halinde bir yılda 90 gün yıpranma payı alacaklar.

GEREKÇELER;

Fiili hizmet süresi yıpranma payı olarak açıklanmaktadır. Riskli ve yıpratıcı işlerde çalışanlara verilen fiili hizmet zammı için belirtilen süreler emeklilik yaş haddinden mahsup edilerek düşülür. Gerekçede gelecek nesilleri yetiştiren ve çocukları yarınları hazırlayan öğretmenlerin bu mesleği icralarında ağır çalışma koşulları nedeniyle olumsuz etkilerinden bir nebze de olsa azaltılabilmesi için fiili hizmet zammından yararlanması gerektiği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2020, 00:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
ECE
ECE - 1 yıl Önce

KESİNLİKLE ÖĞRETMENE YIPRANMA PAYI OLMALIDIR...