Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan Önemli Açıklama: Öğretmenlere Yüksek Lisans Zorunluluğu Geliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin mesleğe girişi ve hizmet içi eğitimi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Selçuk, öğretmenlere yüksek lisansın zorunlu olacağını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan Önemli Açıklama: Öğretmenlere Yüksek Lisans Zorunluluğu Geliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde açıklanan 2023 Eğitim Vizyonu tanıtım toplantısında önemli mesajlar vermiş ve öğretmenlik mesleğine girişte değişikliklerin yapılacağını söylemişti. Konu ile ilgili ilerleyen günlerde de mesajlarına devam eden Selçuk, hizmet içi eğitim ile ilgili değişiklerin yapılacağını aktardı.

Öğretmenlik mesleğine girişte yapılacak değişimlerin başında öğretmenlere yüksek lisansın zorunlu olacağını belirten Bakan Selçuk, “Öğretmenlere yüksek lisans mecburiyeti geliyor" ifadelerini kullandı. 2023 Eğitim Vizyonu belgesinde de geçen çalışma ile ilerleyen günlerde pilot çalışmalar yapılacak ve 2019 yılından sonra yapılan çalışma değerlendirilip revize edilerek tüm Türkiye’de uygulanmaya başlayacak.

ÖĞRETMENLİĞE GİRİŞ İÇİN YÜKSEK LİSANS ZORUNLU OLACAK

Öğretmen olmak için daha önceden gerekli olan pedagojik formasyonun kaldırılmasının ardından yüksek lisans uygulamasının başlayacak olması, öğretmen adaylarında da soru işaretleri yaratıyor. Öte yandan uygulamanın nasıl ve ne zaman başlayacağı ile ilgili henüz net bir zaman yok. Ancak yapılacak çalışmanın öğretmen olmaya hak kazanan adaylar için uygulanacağı ve bu eğitim süresinin 1 yıl olacağını Bakan Selçuk ifade etmişti.

Öğretmen olmaya hak kazanan adaylara verilecek eğitimden ayrı olarak Bakan Selçuk orta vadede her öğretmenin yüksek lisans eğitimi alması gerektiğini ve yüksek lisans eğitimi yapmayanın öğretmen olmaması gerektiğini de ifade etti. Bununla birlikte yüksek lisans yapmış olan mevcut öğretmenlerin maaşlarında da iyileştirme yapılacağını aktaran Bakan Selçuk, eğitimin niteliğinin artmasına paralel olarak öğretmenlerin de gelir seviyesinin artacağına işaret etti.

EĞİTİM FAKÜLTELERİNE GİRİŞ ŞARTLARI ZORLAŞACAK

Bakan Selçuk, yapılacak çalışmalarla eğitim fakültelerine giriş şartlarının da zorlaşacağını, şu anda 40 binin üzerinde öğrencinin her yıl eğitim fakültelerinden mezun olduğunu söyledi. Bu nedenle her geçen gün atanamayan öğretmen sayısının arttığını ülkemizde yapılacak düzenlemelerle eğitim fakültelerine giriş şartlarının değişmesi ve öğrenci sayısının azaltılması bekleniyor.

Öğretmenlere verilen hizmet içi eğitimin de 4 yıl içinde tamamıyla değişmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 15:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sibel erkaya
Sibel erkaya - 2 yıl Önce

Benim gözlemlerimle 5 yıldır gördüğüm tanıdığım herkese söylediğim şeydir.yükseklisansın öğretmenlikte şartı.inşAllah en yakın zamanda uygulanmaya başlar