MEB'den LGS Kılavuzunda Değişiklik

MEB, LGS sınavıyla ilgili tartışmalara yaptığı son değişiklik ile son verdi. Engelli öğrencilerin muafiyet durumu ve sınav süresi açıkça belirtildi.

MEB'den LGS Kılavuzunda Değişiklik

Lise Giriş Sınavı 1 Haziran 2019 yılında yapılacak. MEB engelli öğrencilerin muafiyet durumu konusunda yapılan tartışmalara son noktayı koydu ve sınav kılavuzunda bazı değişiklikler yaptı. Kılavuzun 10. maddesine c maddesi eklendi. Bu madde kapsamında engelli adaylar birinci oturumda Yabancı Dil testinden ve Din Kültürü dersinden muaf tutulacakların süresi 80 dakika olarak belirlendi. Her iki dersten de muaf olacak engelli adaylar 65 dakika ter dökecek.  Ayrıca bu değişiklik kapsamında öğrencilerin sınav salonuna su getirme hakkı da açıkça belirtildi. Ancak bandajı çıkarılmış pet şişe olması kararlaştırıldı.  

Lise Giriş Sınavı Hangi Liseleri Kapsıyor?

LGS sistemi ilk defa 2017-2018 eğitim öğretim yılında uygulandı. Bu sınavda öğrenciler %10’luk dilimde her alan belirlenen nitelikli liselere girmek için ter döktü. Bu okullar ve kontenjanları MEB tarafından belirlendi. Bunun dışındaki öğrenciler ise okul ortalaması ve adresine göre okullara yerleştirildi. LGS sınavına girmek zorunlu tutulmadı. Ayrıca bu sınavda okul ortalaması dikkate alınmadı. Bu yıl ikincisi uygulanacak sınavın tarihi 1 Haziran 2019 olarak belirlendi ve yapılan son değişikliklerle tüm soru işaretleri kılavuzda giderildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 14:44
YORUM EKLE