Lisans Öğrencisi Önlisans KPSS'sine Girebilir Mi?

Lisans düzeyinde 1., 2., 3. veya 4. sınıfta okuyan bir öğrenci ön lisans KPSS'sine girebilir mi? Önlisans KPSS'ye girerek ataması gerçekleştirilir mi?

Lisans Öğrencisi Önlisans KPSS'sine Girebilir Mi?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından iki senede bir olmak kaidesiyle milyonlarca öğrenciye Kamu Personeli Seçme Sınavı B Grubu sınavı düzenlenmektedir. Bu sınav sadece çift yıllarda yapılmakta olup 2018 yılında da yapılacaktır. Sınavların yaklaşması ile İşin Olsa ekibimize sorulan sorular bir hayli arttı.

İşin Olsa ekibimize gelen sorulardan bir tanesi şudur ki bu soru neredeyse Türkiye'yi cevabı açısından ikiye bölmektedir. Lisans öğrencisi birinci, ikinci, üçüncü ya da dördüncü sınıftayken ön lisans KPSS'sine girebilir mi? Lisans okuyan kişiler ön lisans KPSS'sine girerek atanabilir mi?

LİSANS OKURKEN ÖNLİSANS KPSS'YE GİRMEK

Lisans düzeyinde öğrenim görürken lisans KPSS'sine girebilirsiniz. Ancak lisans KPSS'ye girdiğiniz de bir daha alt öğrenimden KPSS'ye giremezsiniz. Bu yüzden dikkat etmeniz gerekmektedir. Diğer bir konuya gelirsek eğer lisans okurken, ön lisans ile hiçbir bağlantınız yoksa yani ön lisans bölümlerinin her hangi bir tanesini okumuyorsanız KPSS'ye hata ile girebilseniz dahi atanamazsınız. Yani lisans okurken ön lisans bölümleriyle ilişkisi olmayan bir adayın ön lisans KPSS'ye girmesi hiç bir işe yaramayacaktır.

Ancak hem lisans okuyan hemde ön lisans bölümlerinden bir tanesini okuyan aday istediği türde KPSS'ye girebilir ve İşin Olsa ekibi olarak bizim önerimiz kesinlikle alt öğrenimden KPSS'ye girmenizdir. Çünkü üst öğrenimden KPSS'ye girdiğinizde ÖSYM artık size alt öğrenimden tercih hakkı vermediği gibi yine alt öğrenimden KPSS'ye girmenize de olanak sağlamamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2018, 00:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa
Mustafa - 5 yıl Önce

Peki ön lisans ve lisans bölümlerini bitirmişsek ? istediğimize girebilirmiyiz !

Nilüfer Kayıkçı
Nilüfer Kayıkçı @Mustafa - 2 yıl Önce

Hocam girebildiniz mi

Büşra
Büşra - 5 yıl Önce

Mühendislik okurken 3. Sınıfta kpssye girdim ama mezun olmadım. Şimdi iki yıllık sağlık okuyorum kasımdakimönlisans kpssye giremiyormuyum?

Nilüfer Kayıkçı
Nilüfer Kayıkçı @Büşra - 2 yıl Önce

Hocam girebildiniz mi

Nilüfer Kayıkçı
Nilüfer Kayıkçı @Büşra - 2 yıl Önce

Hocam önlisans kpssye girdiniz mi

CANAN
CANAN @Büşra - 5 yıl Önce

Aynı durumdayım bu sorunun cevabını bende bekliyorum çok önemli

A
A - 5 yıl Önce

2016 danıştay kararından beri lisans bitiren biri önlisans diplomasına sahip olsa da alt öğrenimden sınava giremez ve alt öğrenimden tercih yapamaz. Yani haberde yazdığı gibi keyfinizce ben önlisans KPSS ye gireyim diyemiyorsunuz sistem zaten sınav başvurusunu kabul etmiyor. Bu durum mahkemelik zaten şuan.

pakize
pakize @A - 2 yıl Önce

vay huuurlar vay

Eda
Eda - 5 yıl Önce

Merhaba Ben lisans okuyorum uzatmalardayim bir turlu mezun olamadim polislik dusunuyorum simdi ben kpss ye girmeyi dusunuyorum ama hangisine? Mezun olup olmamam belli değil ama istersem 2 yillik diplomami alip kurtulabilrim kpss ye girip sonra mi yapmam gerek ???

Gizem
Gizem - 5 yıl Önce

Ben ön lisans öğrencisiyim bu sene kpss sınavına girmek istiyorum hangi kpss sınavına girebilirim

serdar
serdar - 4 yıl Önce

lisans 1.sınıf öğrencisiyim kpss önlisansa girebilir miyim

Büşra
Büşra - 5 yıl Önce

Ben ziraat mühendisliği son sınıfında lisans kpssye girdim ve ders bıraktım mezun olmadım karar degiştirip iki yıllık saglık bölümünne başladım şuan son iki yıllığın son sınıfındayım önlisans kpss ye giremeyecek miyim?

Merve
Merve - 5 yıl Önce

AÖF 3 sınıfta lisans kpss ye girdim mezun olmadım önlisans kpss ye girebilir miyim