Lisans Öğrencisi Önlisans KPSS'sine Girebilir Mi?

Lisans düzeyinde 1., 2., 3. veya 4. sınıfta okuyan bir öğrenci ön lisans KPSS'sine girebilir mi? Önlisans KPSS'ye girerek ataması gerçekleştirilir mi?

Lisans Öğrencisi Önlisans KPSS'sine Girebilir Mi?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından iki senede bir olmak kaidesiyle milyonlarca öğrenciye Kamu Personeli Seçme Sınavı B Grubu sınavı düzenlenmektedir. Bu sınav sadece çift yıllarda yapılmakta olup 2018 yılında da yapılacaktır. Sınavların yaklaşması ile İşin Olsa ekibimize sorulan sorular bir hayli arttı.

İşin Olsa ekibimize gelen sorulardan bir tanesi şudur ki bu soru neredeyse Türkiye'yi cevabı açısından ikiye bölmektedir. Lisans öğrencisi birinci, ikinci, üçüncü ya da dördüncü sınıftayken ön lisans KPSS'sine girebilir mi? Lisans okuyan kişiler ön lisans KPSS'sine girerek atanabilir mi?

LİSANS OKURKEN ÖNLİSANS KPSS'YE GİRMEK

Lisans düzeyinde öğrenim görürken lisans KPSS'sine girebilirsiniz. Ancak lisans KPSS'ye girdiğiniz de bir daha alt öğrenimden KPSS'ye giremezsiniz. Bu yüzden dikkat etmeniz gerekmektedir. Diğer bir konuya gelirsek eğer lisans okurken, ön lisans ile hiçbir bağlantınız yoksa yani ön lisans bölümlerinin her hangi bir tanesini okumuyorsanız KPSS'ye hata ile girebilseniz dahi atanamazsınız. Yani lisans okurken ön lisans bölümleriyle ilişkisi olmayan bir adayın ön lisans KPSS'ye girmesi hiç bir işe yaramayacaktır.

Ancak hem lisans okuyan hemde ön lisans bölümlerinden bir tanesini okuyan aday istediği türde KPSS'ye girebilir ve İşin Olsa ekibi olarak bizim önerimiz kesinlikle alt öğrenimden KPSS'ye girmenizdir. Çünkü üst öğrenimden KPSS'ye girdiğinizde ÖSYM artık size alt öğrenimden tercih hakkı vermediği gibi yine alt öğrenimden KPSS'ye girmenize de olanak sağlamamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2018, 00:42

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa
Mustafa - 2 yıl Önce

Peki ön lisans ve lisans bölümlerini bitirmişsek ? istediğimize girebilirmiyiz !

A
A - 2 yıl Önce

2016 danıştay kararından beri lisans bitiren biri önlisans diplomasına sahip olsa da alt öğrenimden sınava giremez ve alt öğrenimden tercih yapamaz. Yani haberde yazdığı gibi keyfinizce ben önlisans KPSS ye gireyim diyemiyorsunuz sistem zaten sınav başvurusunu kabul etmiyor. Bu durum mahkemelik zaten şuan.

Büşra
Büşra - 2 yıl Önce

Mühendislik okurken 3. Sınıfta kpssye girdim ama mezun olmadım. Şimdi iki yıllık sağlık okuyorum kasımdakimönlisans kpssye giremiyormuyum?

CANAN
CANAN @Büşra - 2 yıl Önce

Aynı durumdayım bu sorunun cevabını bende bekliyorum çok önemli

Gizem
Gizem - 2 yıl Önce

Ben ön lisans öğrencisiyim bu sene kpss sınavına girmek istiyorum hangi kpss sınavına girebilirim

serdar
serdar - 2 yıl Önce

lisans 1.sınıf öğrencisiyim kpss önlisansa girebilir miyim

Eda
Eda - 2 yıl Önce

Merhaba Ben lisans okuyorum uzatmalardayim bir turlu mezun olamadim polislik dusunuyorum simdi ben kpss ye girmeyi dusunuyorum ama hangisine? Mezun olup olmamam belli değil ama istersem 2 yillik diplomami alip kurtulabilrim kpss ye girip sonra mi yapmam gerek ???

oguzhan
oguzhan - 2 yıl Önce

Lisan 1.sınıf öğrencisiyim.Sırf denemek için öylesine kpss lisansa girmek istiyorum.Herhangi bir sorun olurmu tercih yapmazsam?

Turgi
Turgi - 2 yıl Önce

Lisans mezunu Lise kpssine girebilir mi peki..sayın yetkisi