KYK burs kredi başvurusu ne zaman başlayacak?

Üniversite öğrenimine başlayacak öğrenciler için KYK burs kredi başvuruları da büyük önem taşıyor. İşte detaylar.

KYK burs kredi başvurusu ne zaman başlayacak?

Üniversite okuduğu süre boyunca maddi açıdan zorlanmamak ve ekonomik anlamda katkı elde etmek isteyen öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan burs ya da kredi imkanlarından faydalanabiliyor. Bu sayede üniversite süresi boyunca aylık olarak yapılan ödemeler, öğrencilerin ekonomik anlamda hayatını çok daha kolay hale getirebiliyor.

KYK burs kredi başvuruları ne zaman alınacak?

Kredi Ve Yurtlar Kurumu tarafından yapılan duyurular neticesinde KYK burs kredi başvuruları alınmaya başlanıyor. 2019 yılı içerisinde bu başvuruların alındığı tarihler 16 Ekim ile 21 Ekim olmuştu. Bu kapsamda 2020 yılı içerisinde de yine başvuruların Ekim ayı içerisinde yapılması bekleniyor. Yapılacak başvurular ile birlikte burs ve kredi konusunda kontenjanlar dahilinde sonuçlar açıklanarak ödemeler yapılmaya başlanacak.

Özellikle son yıllarda kredi başvurusu yapan öğrencilerin büyük bir bölümüne kredi çıkarak destek sağlanırken, burs belirli kriterler dahilinde ve kontenjanlar ile sınırlı durumda. Bu nedenle şartları taşıyan öğrenciler arasından yapılan sıralama ile birlikte burs almaya hak kazanan öğrenciler belirlenebiliyor. Ancak kredi geri ödemesi olan bir destek olduğundan dolayı başvuruda bulunan öğrencilerin bu durumu göz önünde bulundurması ve eğitim öğretim hayatı sona erdikten sonra bu kredi ödemelerinin geri yapılacağını bilmesi gerekir. Özellikle KYK affı, KYK borçlarının silinmesi ne zaman olacak gibi ciddi bir talebin bulunduğu son dönemlerde, öğrencilerin büyük bir bölümü aldıkları krediyi geri ödeme konusunda sorun yaşıyor.

KYK burs kredi başvuruları nasıl yapılacak?

Önceden tercih ya da başvuru aşamalarında alınan burs, kredi talepleri artık e devlet aracılığıyla online olarak yapılıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından başvurular alınmaya başlandığı belirtildikten sonra isteyen herkes e devlet üzerinden gerekli başvuruları yapabilmekte. Bu açıdan eski yıllara göre çok daha pratik bir hale getirilen KYK burs ve kredi başvuruları için sizler de talepte bulunabilir ve talepleriniz doğrultusunda ekonomik açıdan katkı sağlayabilirsiniz.

YORUM EKLE