KYK Borcu Olanlar Dikkat!! KYK Borcu Siliniyor Mu?

KYK borcu olanlara önemli uyarı Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu'ndan geldi. İyi Partili Vekil İsmail Koncuk'un sorularını yanıtlayan Bakan Kasapoğlu, KYK borçları ile sorulan soruları yanıtladı.

KYK Borcu Olanlar Dikkat!! KYK Borcu Siliniyor Mu?

KYK Borcu Olanlar Dikkat!!

İYİ Parti Milletvekili İsmail Koncuk'un KYK borçlarına ilişkin sorduğu soruyu yanıtladı ve KYK borcu olanların dikkat etmesi gereken cevaplar verdi. 

Peki KYK Borçları Siliniyor Mu?

KYK borçlarının silinmesi konusu gündeme bomba gibi düşerken, Bakan Kasapoğlu'ndan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan böyle bir açıklama yapılmadığı fakat İYİ Parki Milletvekili Koncuk'un sorusu üzerine görüşüldüğünün sinyalleri verildi. KYK borçlarına ilişkin sorular üzerine Bakan Kasapoğlu şu ifadeleri kullandı;

"Bakanlığımızdan öğrenim kredisi almış olan öğrencinin borcunu, öğrenim gördüğü okulun normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl (öğrencinin lisansüstü eğitim görmesi halinde dört yıl) sonra başlamak üzere kredi aldığı sürede ve aylık dönemler halinde ödemesi gerekmektedir. Öğrenim kredisi alan öğrencilerin sigortalı bir işte çalışıncaya kadar kredi borcunu ödeme zorunluluğu bulunmamakta olup sigortalı bir işe girene kadar da borcunu erteleme imkânı mevcuttur. Vatani görevini yerine getirmekte olan borçlularımızın kredi borçları da durumlarını belgelendirmeleri halinde askerlik sürelerince ertelenmektedir." 

KYK Borcumu Nasıl Ertelerim?

KYK borcunu erteleyebilmenin en önemli nedeni üniversite mezunu olan kişinin sigortalı işde çalışamıyor olması. Üniversiteden mezun olup iş bulamayan kişilerin KYK borçlarını sigortalı iş bulana kadar erteleyebildiklerini dile getiren Bakan Kasapoğlu, "İş bulana kadar erteleyebilirler fakat bunu Gençlik ve Spor Bakanlığı'na mezuniyet süresinden 2 yıl sonra hala iş bulamamış kişilerin bildirmeleri gerekmektedir" ifadelerini kullandı. Askerlik yapan kişilerin askerlik süreleri boyunca KYK borçları erteleneceğinde duyurusunu yapan Bakan Kasapoğlu, "Askere gitmeden bakanlığımıza bildirmeleri gerekmektedir" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
7dfjk
7dfjk - 2 yıl Önce

7 yıldır işsisim adamlar haciz göndermiş bana ne ertelemesi kimse bakanı dinlemiyor