Bu Bölümlerden Mezun Olanlar İşsiz Kalmıyor! Bölümlere Göre İstihdam Oranları

Üniversite okumak isteyen adaylar mezun olduklarında işsiz kalmak istemiyor. İşte bu bölümlerde mezun olanlar işsiz kalmıyor.

Bu Bölümlerden Mezun Olanlar İşsiz Kalmıyor! Bölümlere Göre İstihdam Oranları
Ülkemizde her geçen gün işsizlik artarken artık üniversite mezunları dahi işsiz geziyor. Bu yüzden pek çok üniversite hayali kuran genç hayalinde ki mesleği yapmak yerine iş imkanının güzel olduğu bölümleri tercih etmek istiyor. Peki hangi bölümleri tercih etmeli hangi bölümlerde işsizlik yok.

Buna göre aşağıda verilmiş olan bölümler, diğer bölümlere göre iş konusunda daha avantajlı gibi görünmektedir.

BÖLÜMLERE GÖRE İSTİHDAM ORANI

Türkiye'de ki üniversite bölümlerinden mezun olup işsiz kalmayan aday mutlaka yoktur. Ancak bazı bölümlerin bilindiği gibi işsiz kalma olasılığı daha düşük. Buna göre;

Veteriner Fakültelerinde 5 sene eğitim aldıktan sonra üniversite diplomasına sahip olan veterinerlerin 10'undan 8'inin iş sahibi olduğu görülmektedir. Bu yüzden MF bölümü okuyan öğrencilerin en çok tercih edebileceği bölüm veterinerliktir.

Mühendislik bölümlerinden mezun olanlar ise %79,3 oranın iş sahibi oluyor. Tabi bazı özel sektör firmaları mühendislere oldukça düşük maaş veriyor ancak yine de iş garantili bir bölüm gibi duruyor
.
Sağlık sektörü üçüncü sıradan geliyor ve sağlık bölümlerinden mezun olanlar %77,8 oranında iş buluyor. Sırası ile yüzde 76,6 ile hukuk, yüzde 75,9 ile güvenlik hizmetleri, yüzde 72,3 ile biyoloji ve çevre bilimleri, yüzde 71,3 ile mimarlık, inşaat ile tarım, ormancılık ve balıkçılık, yüzde 71,2 ile fiziki bilimler, yüzde 69,5 ile iş ve yönetim alanları istihdamın iyi olduğu bölümler arasında olduğu görülmektedir.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE