Bakan Yılmaz Duyurdu! Zorunluğu Eğitim 13 Yıl Olacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklamasında zorunlu eğitimin 12 seneden 13 yıla çıkartılacağını duyurdu.

Bakan Yılmaz Duyurdu! Zorunluğu Eğitim 13 Yıl Olacak

Milli Eğitim Bakanlığının almış olduğu karar ile zorunluğu eğitim bilindiği üzere 12 yıla çıkartılmıştı. Buna göre öğrenciler ilkokul ve ortaokul öğrenimlerini tamamladıktan sonar zorunlu olarak 4 yıl lise öğrenimini de tamamlaması gerekiyordu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz katıldığı iftar yemeğinden sonra yaptığı açıklamasında zorunlu eğitimin 13 yıla çıkartılacağını duyurdu. Bu açıklamanın ardından pek çok kişinin kafaları karıştı. Peki zorunlu eğitim nasıl 13 yıl olacak. Lise'den sonra adayların en az bir sene üniversite eğitimimi görmesi gerekiyor? İşte kafaların karıştığı soruların cevapları.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ZORUNLU OLACAK

Sosyal medya da pek çok kişi zorunluğu eğitimin 13 seneye çıkartılacağı açıklamasından sonra yaptığı yorumlar ile üniversite hayatının görülmesi için eğitimin 13 yıla çıkartılacağı, herkesin üniversite teşvik edildiği gibi açıklamalar yapıldı. Ancak zorunlu eğitim üniversite için değil zorunlu eğitim için olacak.

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda Bakan İsmet Yılmaz ve Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamasında okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirileceğini duyurdu. Okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi ile adaylar bir sene okul öncesi eğitim görecek ve 12 senelik zorunlu eğitimin de öğrenim görülmesi ile öğrenciler toplam 13 senelik zorunlu eğitim görmüş olacak. Okul öncesi öğretim şuan da Türkiye'de %50 üzerinde görülmektedir ancak eğitimin zorunlu hale getirilmesi ile her öğrenci okul öncesi öğretime gönderilecek.

TÜM EĞİTİM HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 23:19

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
şehriban
şehriban - 3 yıl Önce

Şimdi lise mi 5 yıl olacak yoksa anasınıf dedikleri eğitim mi

Mustafa
Mustafa - 3 yıl Önce

Zorunlu egitim hangi yil basliycak

adım yok
adım yok - 3 yıl Önce

lise 5 yıl mı olcak yani?

Ali Kaya
Ali Kaya - 3 yıl Önce

İlkokul Mezunu Dedikleri Kaç Sene Okumak Gerekiyor

Adım yok
Adım yok - 2 yıl Önce

Lise 3 yılamı düşecek yoksa sabitmi