Bakan Selçuk Duyurdu! Yüksek Lisans Zorunlu Olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2023 eğitim vizyonu belgesi kapsamında yürütülecek projelerle birlikte, öğretmen olabilmek için yüksek lisans zorunluluğunun getirildiğini aktardı. Bakanın açıklamaları ve çok daha fazlasına haberimizden ulaşabilirsiniz...

Bakan Selçuk Duyurdu! Yüksek Lisans Zorunlu Olacak

Geçtiğimiz günlerde 2023 eğitim vizyonuna dair gelişmeleri sizlere aktarmıştık. Gerek canlı yayında gerekse daha sonrasında yaptığımız haberlerde 2023 eğitim vizyonu belgesi dahilindeki tüm detayları sizlere aktarmaya çalışmıştık. Eğitimdeki önemli köklü değişikliklerin temelini hazırlayan ve eğitimin aslında daha iyi konuma getirilmesi için üretilen çok kapsamlı bir proje olan 2023 eğitim vizyonu belgesi hakkında yaptığımız habere ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Yüksek lisans zorunluluğu getirildi

İlgili haberlerimiz dahilinde gündeme yansımayan önemli bir nokta daha bulunuyor. Öğretmenlere formasyon eğitiminin kaldırılması ve formasyon eğitiminin MEB tarafından öğretmen adaylarına verileceği bilgisi aktarılmıştı. Bu çalışmada MEB tarafından verilecek eğitimin asıl amacının, öğretmenliğin MEB gözünden öğretmen adaylarına yansıtılması ve işletilmesiydi. Buradan hareketle yeni bir sürecin başlayacağının sinyalleri verilmişti.

Konuya ilişkin gündeme yansıyan önemli bir açıklama daha eğitimdeki bu değişikliklere önemli bir paragraf olarak düştü. Milli EğitimBakanı Ziya Selçuk öğretmenlere yüksek lisans eğitiminin zorunlu olacağı bilgisini kamuoyuna aktardı. Yapılacak düzenlemelerle beraber öğretmen adayları yalnızca öğretmenlik fakültelerinden mezun olarak öğretmen olamayacaklar. Öğretmen olabilmek için ön şart yüksek lisans eğitiminin tamamlanmış olması olarak karşılarına çıkacak. Bu eğitimin tamamlanmasının ardındanalınacak KPSS puanları ve diğer noktalar önem kazanacak.

Sizler ne düşünüyorsunuz?

Öğretmenlere yüksek lisans eğitiminin zorunlu kılınması hakkında öğrenci ve velilerin görüşlerini merak ediyoruz. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi yorum alanından bizlere ulaştırabilirsiniz...

YORUM EKLE
YORUMLAR
SÜLEYMAN
SÜLEYMAN - 2 yıl Önce

FAKİRE BİR DARBE DAHA. YÜKSEK LİSANS ÇOK MASRAFLI. PARASI OLAN ÖĞRETMEN OLACAK.

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Sanki alıyorlarda neoldu 2018 alımları kimse sormuyor sandıkta sorulur

Ressam
Ressam - 2 yıl Önce

Formasyonu olmayana yüksek lisans zorunluluğu getirilsin. Formasyonu alan zaten dünyanın parasını vermiş.