Bakan Selçuk Beklenen Eğitim ve Okul Profili Açıklamasını Yaptı! İşte Yeni Eğitim Sistemi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamada, merakla beklenen yeni eğitim sisteminin önemli detayları kamuoyuna aktarıldı. Açıklamasından öne çıkan satır başlarına haberimizden ulaşabilirsiniz...

Bakan Selçuk Beklenen Eğitim ve Okul Profili Açıklamasını Yaptı! İşte Yeni Eğitim Sistemi

Milli Eğitim Bakan Ziya Selçuk, ‘’ Okulun gelişim alanlarının tümünü okulun kendi ihtiyaçları ve imkanları doğrultusunda ele alıyoruz ‘’dedi. Bakan Selçuk, Okul Profili Değerlendirme Çalışması Toplantısı’nı MEB Şura Salonunda düzenledi. Tanıtım filminde yer alan ‘’Eğitimde Yeni Sürüm’’ ifadelerine dikkat çeken Selçuk yeni bir filizlenmeden söz ettiklerini söyledi. Sistemin bütünsel olarak ele alınması gerektiğine dikkat çeken Selçuk, ‘’ bütün sistemin bütünsel olarak ele almazsak sistemin herhangi bir yerinde yapılan değişiklik bir çözüm üretebilir ama mevcut çözümlerimiz daha sonraki problemlerimize dönüşür’’ dedi.

Okul profilini ele alan Bakan Selçuk, okulu çok merkezi bir kavram olarak ele aldıklarını, bu anlamda okulun eğitim sisteminin temel yapı taşı olarak gördüklerini ve okulu çok önemsediklerini ifade etti. Okulun önemi üzerinde duran Selçuk, rekabet veya kıyaslama alanı olarak değil sadece daha etkili okullar inşa etmeye çalıştıklarını, bunun için izlemenin, değerlendirmenin ve desteklemenin önemli olduğunu vurguladı. Bakan Selçuk, okulun gelişim alanlarının tümünü okulun kendi ihtiyaçları ve imkanları doğrultusunda ele aldıklarını ve bu gelişim alanlarının akademik, sosyal, sportif, kültürel etkinlikler, kurumsal kapasite ve projeler şeklinde belirlendiğini söyledi.

Okulun fiziksel alt yapısının, hangi sosyo-ekonomik düzeyde olduğu gibi parametrelere bakılacağını belirten Selçuk, sistemde bir okulun gelişim modelinin çıkarılacağını aktardı. Selçuk, ‘’ Gelişim alanlarında ortalama 50 dolayında ölçüt var ‘’ dedi. Sözlerine belirtilen ölçütlerin hepsinin ölçülebilir, izlenilebilir ve değerlendirilebilir olduğunu aynı zamanda uluslararası literatürde dikkate alındığını ekledi.

Her okulun MR’ının çekileceğini söyleyen Selçuk, okul yöneticiliğinin çok önemli olduğunu vurguladı. Aynı zamanda okulların iyileştirilebilmesi için yönetici katmanında başlamak gerektiğini ifade etti. Bakan Selçuk, bütün okulların eş zamanlı olarak birbirlerini izleme ve iyi örnekleri takip imkanına kavuşacağını söyledi. Aynı zaman da okulun yıllık gelişim planı çerçevesinde, öğretmen ve yöneticilerin okulun gelişimiyle alakalı hizmet sürecinde bulunacaklarını belirtti.

TÜM EĞİTİM HABERLER İÇİN UYGULAMALARIMIZI İNDİRMEYİ UNUTMAYINIZ.

İOS> TIKLAYINIZ

ANDROİD> TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 14:18
YORUM EKLE