Anne ve Babalar Dikkat! Okula Başlama Yaşı Değişiyor

Milyonlarca anne ve babayı yakından ilgilendiren bir düzenleme gündemde. Bu düzenlemede okula başlama yaşı değişiyor. Peki eğitim yaşı kaç oluyor? İşte yeni okula başlama yaşı ve gündeme yansıyanlar...

Anne ve Babalar Dikkat! Okula Başlama Yaşı Değişiyor

BAKAN SELÇUK AÇIKLADI! OKULA BAŞLAMA YAŞI DEĞİŞİYOR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öğretmenlik Meslek Yasası ile ilgili hazırlıklarının bittiğini açıkladı. Selçuk, okula başlama yaşı için ise "Çağ nüfuslarını net ayırabilelim diye 69 ayı önümüzdeki yıl gerçekleştirmiş olacağız" dedi. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Anadolu Ajansı Editör Masası toplantısında eğitime dair sorulan soruları yanıtlayarak değerlendirmelerde bulundu. Ziya Selçuk, eğitimin demokrasiyle çok yakından ilgili olduğunu ve eğitimde güçlü bir beklenti varsa o halde yerel seçimlerde bize destek olunması gerektiğini söyledi.

YAPAY ZEKA STRATEJİSİ İLE İLGİLİ DİJİTAL ALTYAPI KURUYORUZ

Selçuk, öğretmenlik meslek yasası ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını ve bakanlığın yapay zeka stratejisinin bir ay içinde çıkacağını söyledi. Aynı zamanda yapay zeka stratejisi ile ilgili dijital alt yapı kurulduğu ifadelerini kullandı.

VİDEO KÜTÜPHANESİ OLUŞTURUYORUZ
Bakan Selçuk, "Tüm derslere ilişkin video kütüphanesi oluşturuyoruz bunun için çok yetkin öğretmenleri seçiyor ve yıl boyunca var olan içerikleri sunmasını istiyoruz" dedi. Selçuk ek olarak oluşturulacak video kütüphanesinin ücretsiz olarak, mobil veya IP tv üzerinden ve başka yerden erişilmesi için senaryoların hazırlandığını da söyledi. 

69 AYI ÖNÜMÜZDEKİ YIL GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLACAĞIZ

Bakan Selçuk okula başlama yaşına ilişkin, çağ nüfuslarını net ayırabilmek için 69 ayı önümüzdeki yıl gerçekleştireceklerini ve hiç okula gidemeyenlerin evine okul öncesi paketi anlamında nasıl destek olabileceklerine ilişkin paketler hazırladıklarını ve sürecin halen devam ettiğini söyledi.

OKUL PROFİLİ 13 MARTTA AÇIKLANACAK

Bakan Selçuk, okul profili adlı çalışmanın 13 Mart’ta kamuoyuna tanıtılacağını açıkladı. Okul profili konusunu açıklayan Selçuk, amacın hiçbir okulu birbiriyle yarıştırmak olmadığını sadece kendi ilerlemeleri açısından bir farkındalık oluşturma olduğunu söyledi.

ÖĞRETMENLERE YAN ALANLARDA SERTİFİKA

Selçuk, Üniversitelerle yapılan anlaşmalarla öğretmenlere yan alanlarda sertifikalar verileceğini ve öğretmenlerin açıkta kalmasının söz konusu olmadığı yönünde ifadeler kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cengiz dilekçe
Cengiz dilekçe - 4 yıl Önce

İnsanla dalgamı geliyorsunuz başlıkla alakalı bir haber yok. Bu yüzden siliyorum programınızı bu kaç oldu