12 İlde Ücretsiz Eğitim Atölyeleri Kuruluyor! Bakan Açıkladı: İşte O İller

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından “Deneyap Teknoloji Atölyeleri ’ne öğrenci seçmeleri için başvuruların başladığını açıkladı. Varank, projenin ilk adımının 12 ilde başlatılacağını duyurdu.

12 İlde Ücretsiz Eğitim Atölyeleri Kuruluyor! Bakan Açıkladı: İşte O İller

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinesinde TÜBİTAK, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ortak çalışmasıyla Cumhurbaşkanlığı’nın 100 Günlük İcraat Programı kapsamında yer alan geleceğin teknoloji yıldızlarının yetiştirilmesi planan program hayata geçiriliyor. Proje kapsamında 81 ilde 100 deneyap atölyesi kurulacak. Bakan Varank, projenin ilk adımını 12 ilde attıklarını belirterek "Geleceğin teknoloji yıldızları programı Türkiye'ye yayılacak, gençlerimiz hayal edecek, araştıracak, geliştirecek, üretecek" dedi.

İŞTE O 12 İL!

Deneyap Teknoloji Atölyelerinin ilk adımı, Edirne, İzmir, Manisa, Muğla, Adana, Antalya, Ankara, Eskişehir, Konya, Trabzon, Erzurum ve Hakkari olmak üzere toplam 12 ilde açılacak. Varank, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmek amacıyla projenin yapıldığını belirtti. Aynı zaman da Türkiye’nin teknolojik kalkınma programının milli teknoloji halesinin itici gücü olacağını da belirtti. Atölyelerde tasarım-üretim, robotik kodlama, siber güvenlik, uzay, nanoteknoloji ve yapay zeka gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimlerin verileceğini söyleyen Varank, aynı zamanda yenilikçi bir eğitim modelinin esas alınacağını vurguladı.

EĞİTİMLER TAMAMEN ÜCRETSİZ

Varank, ortaokul ve lise başlangıç çağı olmak üzere iki yaş grubunda 3 yıllık program kapsamındaki eğitimlerin tamamen ücretsiz olacağını duyurdu. Aynı zamanda 2020 yıl sonuna kadar 81 ildeki gençlerin Deneyap ile tanışacağını duyurdu. Projeye katılmak isteyen öğrencilerin iki aşamalı sınava gireceğini ve belirlenen 12 ilde seçme işlemlerinin ilk aşaması olan yazılı sınavın 17 Mart 2019’da yapılacağını, başvuruların ise 14 Ocak’ta başlayıp 3 Şubat’a kadar devam edeceğini söyledi.
 

YORUM EKLE