E Ticaretin Yeni Dönemi 1 Mayıs

E Ticaretin Yeni Dönemi 1 Mayıs

E- ticaret Türkiye’de 14 milyar civarında bir büyüklüğe ulaştı. Online alışveriş toplam perakende içerisindeki harcamaların yaklaşık yüzde 1,3’ünü oluşturuyor. Gelişmiş ülkelere bakıldığında bu oran düşük olsa da Türkiye’nin de önemli bir aşama kaydettiği ve gelecek dönemde önemli bir başarı yakalayacağı belli oldu.

İnternete bağlanabilen bütün cihazlardan E-ticaret sitelerine girmek ve alışveriş yapmak mümkün. E ticaret alışverişinde online ya da kapıda ödeme yapmak mümkün. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Emarsys Türkiye Ülke Müdürü Murat Erdör, internet üzerinden yapılan tüm elektronik işlemleri ve ticareti düzenleyerek belli kurallara bağlayan 6563 No’lu kanunun 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe gireceğini dile getirdi. Yeni yasa ile E- ticaret işi yapanlar daha fazla kullanıcıya ulaşabilecekler. Bu yeni yasa ile sipariş ve ödeme süreçleri, bilgi verme yükümlülüğü, ticari iletişim, cezai hükümler ve daha bir çok alanda yenilikler gelecek. Aynı zamanda haksız rekabetin de önüne geçilebilecek. Yeni yasa başka bir yandan bakıldığında tüketici odaklılık artık bir zorunluluk haline getirecek. Bu sayede bütün sektörlerde ileriye dönük daha sağlıklı adımlar atılabilecek.

Yeni yasa ile birlikte bir çok yaptırım da geliyor. İstenmeyen e-posta ve istenmeyen SMS’ler en çok şikayet edilen konuların başında geliyor. Yeni yasa ile bunların da önüne geçilebilecek. Firmalar kanunun yürürlüğe girmesinin ardından herhangi bir e-posta ve sms göndermeden önce kullanıcılardan izin almak zorunda kalacak. Şirketler yazılı ya da elektronik olarak bir izin almadan tüketiciye mesaj ya da e-posta gönderemeyecek. Yasa ile kişisel bilgiler de koruma altında olacak. Yeni yasa tamamen tüketiciyi korumaya yönelik olacağı için tüketiciler daha güvenli bir şekilde alışveriş yapmış olacak. Bu da E-ticaret yapanların da yüzünü güldürecek. Güven içerisinde E-ticaret alışverişi yapacaklar. Firmaların da kullanıcıları artacak.

YORUM EKLE