Günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen memurluk için merak edilen sorulardan biri de mesleğe girenlerin ne kadar maaş aldıkları, düz memur olmak için hangi adımları izlemeleri gerektiği gibi sorulardır. Bu noktada özellikle merak edilen sorulara ilişkin bilgiler ile düz memur olarak görev yapanların mezuniyet derecelerine göre zamlı temmuz maaşlarına ilişkin detaylar ise haberimizin devamında yer almaktadır.

Düz Memur Nasıl Olunur?

Düz memur olarak ifade edilen meslek grubunda, bireyler kamu kurum ve kuruluşlarında KPSS ile herhangi bir mesleki ayrışmaya gidilmeden atanmakta olup bu noktada genel olarak birimler arası yazışmaları gerçekleştirme, evrak takibi yapma, masa başı işleri gerçekleştirme gibi görevleri yerine getirme gibi çeşitli görevleri yapmaktadır. Düz memur olarak atanmak isteyen bireylerin ise öncelikle KPSS sınavının genel olarak P3, P93 gibi puan türlerinden yüksek puanlar yapması gereklidir. KPSS’de düz memurluğa ilişkin nitelik kodları arasında ise 2001 Ortaöğretim kurumlarının herhangi bir alanından mezun olmak ile 3001 kodu ile Herhangi bir önlisans programından mezun olmak ve son olarak 4001 Herhangi bir lisans programından mezun olmak yer almaktadır. Bu nitelik kodlarını isteyen her kuruma başvuru yapılabilir. Atanma durumunda ise düz memur olarak bireyler görevlerine başlamaktadır.

Lise ve Ortaokul Düz Memur Maaşları

Ortaokul ya da lise mezunu olarak göreve yeni başlayan bekar ve 7/1 derecesinde bir memur temmuz ayı itibari ile zamlı olarak:

Gösterge Aylığı (7/1 olarak 108.90 ₺, Taban Aylığı olarak 2,417.70 ₺, Yan Ödeme Aylığı olarak 24.49 ₺, Özel Hizmet Tazminatı olarak 719.02 ₺, Ek Ödeme olarak 1,320.64 ₺ almakta olup yapılan kesintiler sonrasında ise net maaşı 3,910.75 ₺ olarak almaktadır.

Lisans veya Ön Lisans Mezunu

Aynı şekilde göreve yeni başlayan, bekar lisans ya da ön lisans mezunu 7/1 derecindeki bir memura zamlı olarak temmuz ayı itibari ile:

Gösterge Aylığı olarak 117.39 ₺, Taban Aylığı2,417.70 ₺, Yan Ödeme Aylığı24.49 ₺, Özel Hizmet Tazminatı 719.02 ₺, Ek Ödeme1,320.64 ₺ ve kesintiler sonrasında net maaş 3,916.87 ₺ şeklinde ödeme yapılmaktadır.

Maaşlar hizmet yılı ve derece artışına bağlı olarak artmaktadır.