Dolar Düşüşe Geçince Faizlerde Düşüşte

Türkiye olarak son 7-8 aydır ekonomik olarak sallantılı günler geçirmekteyiz. Yapılan söylemler ve Merkez Bankası verilerine göre doların giderek artacağını ve olası bir yapılanma karşısında da birçok şirket iflas kapsını aralayacağını söylemekteydi. Özellikle de yurt dışında ki ülkeler ile girilen sıkıntı çözümler doların giderek daha da artmasını ve ülkede yaşanılan sıkıntılı durumlardı beraberinde getirmekteydi. Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan teknolojik şirketler dolar ile satış yapmayacak kararı ise birçok şirketin zor günler geçirmesine neden olmuştu.

Bu yüzden satışlar tl cinsinden satılarak şirketlerin kar/zarar oranlarında dengesizlik yaşanmış bu sebeplerden ötürü de şirketler oldukça zarara uğramıştı. Şirketler yapmış oldukları bu zararlardan ötürü Cumhurbaşkanlığı külleyesinde Recep Tayyip Erdoğan ile toplantılar gerçekleştirerek alınan bu karardan dönülmesi istenmişti. Yapılan toplantılar sonucunda bu karardan dönülmüş şirketler eski satışlarına geri dönmüştü. Bu karar ile birlikte pek çok şirket dolar ile satışlara devam ederek biraz da olsun ekonomisinin canlanmasına sebep olmuştu. Ardından ülkeler arasında yapılan zıtlaşmalar ile birlikte önce ABD geri verile Brunson (Papaz) doların oldukça düşmesine neden olmuştu.

Bu olay üzerine ABD ile olumlu adımların da atılması dolar kurunu oldukça aşağı seviyelere indirdi. Bu şekilde yaşanan gelişmelerden de ötürü faiz oranlarında da bankalar neznin de düşüş yaşandı. Bu düşüşler ekonomiye biraz da olsun kendine gelmesini sağlarken yaşanan gelişmeler ile birlikte doların daha da aşağıya düşmesi beklenmektedir.

YORUM EKLE