Doğum Parası Nedir, Nasıl Alınır?

Doğum Parası Nedir, Nasıl Alınır?

15 Mayıs tarihinden önce halk arasında doğum parası diye adlandırılan şey, kadın çalışanın sigortalı olarak ya da emekli sandığı mensubu olarak çalışan kadının doğum yapmasından sonraki sürede, doğumdan önceki 8 ve doğumdan sonraki 8 haftalık istirahat süresince Sosyal Güvenlik kurumu kendisine geçici iş göremezlik parası öder. Yani diğer bir adı ile halk arasında istirahat parası olarak diye de adlandırılır. Ama genel olarak çalışanlar arasında doğum parası olarak bilinir.

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra yapılan yeni düzenleme ile birinci doğum için 300 Lira, ikinci doğum için 400 Lira, üçüncü doğum için ise 600 lira devlet tarafından ödenmektedir. Çalışanlar doğum parası ile geçici iş göremezlik, yani doğum nedeni ile istirahatlı oldukları süreye ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumundan alacakları istirahatleri birbirine karıştırmamaları gerekiyor.

Çalışan kadınlar doğum nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kendilerine tanıdığı doğumdan önce 8 ve doğumdan sonraki 8 hafta yani toplamda 16 haftalık süreye ilişkin geçici iş görememezlik geliri alırlar. Çalışan kadınların bunun için yapması gereken işlem iş verenler tarafından birinci 8 haftanın sonunda raporun kapatılmasıdır. Çalışan kadının iş veren tarafından kapatılan raporun ardından istirahatte olduğu süre içerisinde herhangi bir şey yapması gerekmez. İkinci döneme ilişkin yani doğumdan sonraki 8 haftalık sürenin istirahat parasını ya da geçici iş görememezlik parasını alması için yine kadının çalışmış olduğu işyeri tarafından raporun kapatılması ile birlikte rapor parası yani geçici iş görememezlik ödemesi bu çalışan kadının hesabına yatırılır. Çalışan kadınların bunun için de herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmaz. 15 Mayıs 2015 tarihinde gelen düzenleme ile yukarıda bahsettiğimiz parayı almak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurmak gerekir.

YORUM EKLE