Disiplinin Eğitime Etkisi

Disiplinin Eğitime Etkisi

Son yıllarda bütçeden eğitime ayrılan pay artıyor. Artan payda eğitimde gözle görülür değişiklikler sağlıyor. Bunların en önemli örneği ise İTÜ öğrencilerinin TÜBİTAK desteği ile uzaya uydu fırlatması oldu.

Bütçeden ayrılan payın artması ile okulların fiziki yapılarında da değişiklikler oldu. Artık hemen hemen her okulda bilgisayar laboratuarları var. Devlet artık öğrencilere ücretsiz ders kitapları dağıtıyor hatta devamsızlık yapmamaları şartı ile fakir öğrencilere eğitim desteği sağlıyor. Bu sayede okula çocuklarını göndermeyen ailelerin paramız yok bahanesinin de önüne geçilmiş oluyor.

Ülkemizin kanayan yarası öğretmen atamalarına henüz bir çözüm bulunabilmiş değil. Ancak atama yapılmayan illerde ya da doğu ilçelerinde geçici görevlendirmeler ile öğretmen sorununun önüne geçiliyor. Eğitime yapılan bu destekler sayesinde artık öğrenciler daha rahat koşullarda eğitim alma imkanına kavuştu. Ama eğitim sorunları bunlarla çözüldü mü? Kısmen çözülmüş gibi görünse de hala bir çok sorun var. Bunlardan en önemlisi de disiplin sorunu. Bu konuda Milli Eğitime çok fazla yükleniliyor. Ancak dersle hiç alakası olmayan, içinde eğitim isteği olmayan bir öğrenciyi okulda tutmaya çalışmak sanıldığı kadar kolay bir şey değil. Üstelik okullarda disiplini sağlamak için artık eskiden kalma yöntemleri de kullanmak yasak. Peki okullarda oluşan bu disiplin sorunu nasıl önlenecek?

Her okula bir polis memuru verilse de bu sorunun çözülmesi zor gibi görünüyor. Burada yine devreye girmesi gereken kurum Milli Eğitim Bakanlığı oluyor. Bir okulda bir öğrenci sorunlusu ise sadece o öğrencinin değil velilerinin de ciddi bir eğitime tabi tutulmaları gerekmektedir. Örneğin her ilde ve ilçede pilot okullar seçilerek bu uygulamanın başlatılması sorunu tamamen ortadan kaldırabilir. Hem aileler hem de okul yöneticileri bu sorunun çözüme kavuşması ile rahat bir nefes alabilir.  

YORUM EKLE