Dindar Nesil mi Okur Yazar Nesil mi?

Dindar Nesil mi Okur Yazar Nesil mi?

Geçmişten bugüne tartışılan en büyük konu din ve laiklik konusu oldu. Günümüzde de bu konu tartışılmaya devam ediyor. Peki bu ikisi birlikte yürümez mi? Mühendis bir nesil yetişse bu nesil dini de öğrense olmaz mı? Neden olmasın ki? İnsanlar dini sadece okuldan öğrenmiyor. Okul dışında da bir çok kaynak bize din hakkında bilgiler veriyor ve bu konuda bilinçlenmemizi sağlıyor.

Hepimizin büyükanneleri, büyük babaları, dedeleri, neneleri din hakkında bir şeyler anlatıyor, bir şeyler öğretiyor. Ama örneğin mühendisliği okul dışında bir yerden öğrenmek mümkün mü? Elbette hayır… Çünkü her mesleğin kendine has kuralları var. Hele ki matematik, mühendislik, doktorluk gibi meslekler okul dışında kesinlikle öğrenilemiyor. Bir mühendis okulda din eğitimi almadığı zaman dinsiz mi olur? Bu da hayır… Çünkü insanlar sorarak, araştırarak din hakkında bilgi kazanabilir. Diğer yandan okulda sürekli din eğitimi alan bir kişinin de illa dindar olacağı gibi bir kural da yoktur. Çünkü içinde olmadıktan sonra öğrenmek istemeyen öğrenmez.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu’da bu konuya değindi. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şûrası'nda konuşan Davutoğlu, "Türkiye'nin geleceğini ancak teknoloji üretimi kurtarır" dedi. Devamında da "Kim Türkiye'de yeni bir anlayışı, yeni bir ürünü, yeni bir teknolojiyi devreye sokarsa; başımızın üstünde yeri vardır. Ne teşvik istiyorlarsa vereceğiz." Diyerek sözlerini tamamladı. Bu geç kalınmış olsa da çok güzel bir adım değil mi? Dünya ülkeleri çoktan teknoloji konusunda atı alıp üsküdarı geçerken biz de yavaş yavaş bu işlerin içine girmeye başlıyoruz. Artık Başbakanlık’ta bu konuda gençlere destek oluyor. Sadece gençlere de değil bu konuda çalışma yapmak isteyen bütün girişimcilere destek geleceği Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ağzından duyuldu.
 
Bundan sonra yetişecek mühendis nesiller sayesinde biz de dindar nesil mi mühendis nesil mi karmaşasından kurtuluruz diye ümit ediyorum. Çünkü yeni mühendislerin bize ikisinin bir arada olabileceğini göstereceğinden şüphem yok. Artık yeni nesilin din eğitimini dışarıdan da alabileceğini biliyoruz. Umarım teknoloji için ve ülkenin gelişimi için daha eğitimli gençler en kısa sürede yetişir.

YORUM EKLE