Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Konusu

Polis akademisi tarafından 2018 Mayıs’ında yayımlanan ilanla, 7000 Erkek Çarşı ve Mahalle Bekçisi, alımı yapılacağı duyurulmuştu. Son zamanlarda çarşı ve sokaklarda güvenliği sağlamakla sorumlu olan bekçileri daha sık görmeye başladık. Ülkedeki milyonlarca işsiz için de bir iş umudu olan bekçilik alımları, yapılan son duyuru ile tekrar gündeme geldi.

2019 Yılında 2 Dönem İlan Yayınlandı

2018 yılında yapılan alımla göreve başlayan Çarşı ve Mahalle Bekçileri, çeşitli illere değişen sayılarda dağıtılmıştı. Bu yıl, iller genelinde bekçi sayısının artırılması için yapılan çalışma ile mart ayında 2019/1 çarşı ve mahalle bekçisi alımı ilanı yayınlandı. Yayımlanan bu ilana göre 81 il için değişen sayılarda olmak üzere toplamda 8000 erkek bekçi alımı yapıldı.

Geçen yıl sadece 1 dönem alım yapıldığı için 2019 da ikinci bir alımı kimse beklemiyordu. Ancak 18 Mart 2019 da polis akademisi tarafından yayımlanan yeni bir ilan, Ankara ve İstanbul bölgesinde yeni alım yapılacağını belirtiliyordu. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği ile ilgilenenler tarafından sevinçle karşılanan bu ilanın detayında, yalnızca Ankara ve İstanbul’un ilanda belirtilen ilçeleri için ve 187 adet erkek çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapılacağı belirtiliyordu. Sayıca az da olsa iş bekleyen onlarca genç düşünüldüğünde bu alımları azımsamamak gerek. 2019/1 alımlarından Ankara ve İstanbul için toplamda 1500 kişilik bir alım yapılmıştı.

Süreç Nasıl İşliyor

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alım ilanı, Polis Akademisi internet sitesinde duyurulduktan sonra belirtilen tarihlerde başvurular alınıyor. Ardından sınav takvimi açıklanıyor. Şimdiye kadar olan alımlarda sınav takvimlerine yalnızca adayların ulaşabildiği görüldü. Adaylar, takvime göre önce ön sağlık muayenesine çağırılıyor. Ön sağlık muayenesinden geçenler yeni bir ilanla yazılı sınava çağırılıyor. Yazılı sınavdan geçer not alanlar fiziki yeterlilik sınavı ve parkur için tekrar çağırılıyor. Fiziki yeterlilik sınavı ile birlikte adaylar, sözlü sınava da tabii tutuluyor. Sınav sonuçları ise tüm aşamalardan sonra Polis Akademisi internet sitesinde adayların erişimine açık olacak şekilde ilan ediliyor.

En az lise ve dengi mezuniyet düzeyi istenen alımların, iş bekleyenlere faydalı olması ve kamuya olan alımların artırılması temennisi ile…

YORUM EKLE