Boş Durmayın İcat Çıkarın!

 

Boş Durmayın İcat Çıkarın!

2014 yılında Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından yayınlanan patent başvurusu rakamlarına göre ülkemizden yapılan patent başvurusu 2013 yılına oranla yüzde 3 artış gösterdi. 2013 yılında ülkemizden yerli ve yabancı şirketlerin patent toplam başvuru sayısı 12 binken bu rakam 2014 yılında 135 artış gösterdi. 2013 yılında Temmuz ayı ve 2014 yılı temmuz ayı arasında 12 aylık zaman dilimi içerisinde alınan rakamlara göre yüzde 3 büyüme tespit edildi.

İstanbul’dan yapılan patent başvurusu 2014 yılında yüzde 46,4 oldu. 2014 yılında en son yapılan açıklamalara göre yapılan patent başvurusu sayısı 274 oldu. 127 başvuru ile İstanbul listenin ilk sırasında yer aldı. Bursa 32 başvuru ile İstanbul’u takip eden il oldu. Ankara ise 24 başvuru ile üçüncü sırada yer aldı. Her ne kadar bu rakamlar umut verici olsa da daha gidecek çok yolumuz var. İyi bir ekonomiye sahip olmak için daha çok çalışmamız gerekecek. Gençlerin, girişimcilerin ve halihazırda şirketlerin bu anlamda daha çok çalışması gerekiyor. Tabiî ki bu çalışmalar için onlara teşviklerin de verilmesi şart. Sadece teşvik de tek başına yeterli değil. Üniversitelerin ve akademisyenlerin bu anlamda cesaretlendirilmesi de gerekiyor.

Peki hiç dikkatinizi ülkemizin ekonomisine verdiniz mi? Tamam patent başvurusu oldu ama ekonomimiz büyüdü mü? Evet 2014 yılında patent başvurusu yüzde üç büyüme gösterdi. Bu ekonomimiz üzerinde de etkili oldu. Ekonomimizde de yüzde 2,9 oranında bir büyüme kaydedildi. Buradan da anlayacağınız üzere, patent başvuruları ülke ekonomisi hakkında fikir verebiliyor. Buluş yapan kişilere verilen desteklerle ülke ekonomisi gelişebilir. Bu nedenle bu insanlar desteklenmeye devam edilebilir. Eskiden her ne kadar “Başımıza icat çıkarma” dense de siz onlara kulak asmayın. Ülke gelişimine, ekonomiye katkı sağlamak için Boş durmayın icat çıkarmaya devam edin. Unutmayın çıkardığınız her icat ülke ekonomisine katkı olarak geri dönecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
e
e - 4 yıl Önce