UYAP Nedir? Hangi Hizmetleri Kapsar? Giriş Yolları

UYAP 2001 yılında faaliyete geçen ve Adalet Bakanlığına bağlı Online bilgi alma servisidir. UYAP vasıtası ile tüm vatandaşlar bilgiye ulaşabilirler.

UYAP Nedir? Hangi Hizmetleri Kapsar? Giriş Yolları

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olarak hayata geçirilen ve birçok kişinin UYAP olarak bildiği sistem, Adalet Bakanlığı’na bağlı bir uygulamadır. Bu uygulama içerisinde avukatlar, hakimler ve vatandaşlar adli olarak erişilen mahkeme kararı gibi çeşitli bilgileri online olarak görme şansına sahip olmaktadır. Bu noktada vatandaşların adli konularda işini kolaylaştıran bir uygulama olan UYAP, 2001 yılında faaliyete geçtiği günden itibaren kullanışlı sayılan uygulamalardan biri olmuştur.

UYAP’a Nasıl Giriş Yapılır?

Adli konularda ulaşılmak istenen herhangi bir konu hakkında online erişim ve görüntüleme hakkı sunan UYAP uygulamasına vatandaşlar internet üzerinden erişebilmektedir. Bu noktada PTT merkezlerinden alacakları e-devlet şifreleri ile birlikte e-devlet üzerinden giriş yaparak ilgili uygulamaya ulaşmak mümkündür. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresinden T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra ilgili arama kısmına ”UYAP” yazarak uygulamadan sunulan hizmete erişilebilmektedir.

UYAP Hangi Hizmetleri Kapsar?

Bireyler e-devlet üzerinden giriş yapabildikleri UYAP uygulaması içerisinde dli ve idari tüm yargı ve yargı destek birimlerinin sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanabilmektedir. Bunun yanı sıra Türkiye’de Adalet Bakanlığı teşkilatı ile yargı birimlerinin tamamında işletimde olup bu birimlerin her türlü yargısal, idari ve denetim faaliyetlerine de bu uygulama içerisinden ulaşmak mümkündür. Son olarak ise hem adli personeller hem de vatandaşlar bu sistem üzerinden adli karalara, bilgilere ve daha birçok detaya kolaylıkla, tek tıkla ulaşabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 00:31

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE