Paramedik Nedir? Ne İş Yapar? Kamu ve Özel Ne Kadar Maaş Alır?

Paramedik Nedir? Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır? Paramedik olma şartları nelerdir ? Kimler Paramedik olabilirler ? Paramedik çalışma koşulları nelerdir ?

Paramedik Nedir? Ne İş Yapar? Kamu ve Özel Ne Kadar Maaş Alır?

Türkiye’de binlerce kişinin tercih ettiği meslek gruplarından biri de sağlık sektörü mesleklerinden paramedik ya da bilinen ismi ile ATT (Acil Tıp Teknisyeni)’dir. Paramedik mesleği ile ilgili olarak merak edilen konularda biri de bu mesleğe nasıl giriş yapılır ne kadar maaş alınmaktadır ne iş yapar gibi konulardır. İşte merak edilen bu mesleğe ilişkin detaylar ise haberimizin devamında yer almaktadır.

Paramedik Kimdir?

Paramedik, kelime ve görevleri açısında Acil Tıp Teknisyeni olarak bilinmektedir. Acil tıbbi müdahale gerektiren durumlarda, hasta ya da yaralılara bakım yapan, ilk yardım uygulayan kişilerdir. Meslek grubunda çalışanlar, acil durum çağrısına cevap vermek, ilk ve acil yardım uygulamaları yapmak, hastalara tıbbi tesislere taşımak ile yükümlülerdir.

Paramedik Ne İş Yapar?

Paramedik olarak görev yapan meslek çalışanlarının görev tanımları arasında kaza benzeri yaralanma durumlarında hayati tehlike olup olmadığına dair tespitleri yapmak, hastaları sağlık kuruluşlarına güvenli bir şekilde taşımak, ilk ve acil durumlarda müdahalede bulunmak, hastanın iyileştirilmesinde diğer sağlık çalışanlarına yardım etmek, EKG okumak, kanama ve benzeri yaralanma durumlarını durdurmak, travma durumlarında hastanın stabil olmasını sağlamak, acil doğum durumlarında doğuma destek olmak şeklinde yer almaktadır.

Paramedik Nasıl Olunur?

Paramedik olmak için adayların 2 yıllık İlk ve Acil Yardım Paramedik (ATT) Bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda adayların ruh sağlığının iyi olması, sürücü belgesi bulunması, -kadınlar için 1,60 cm, erkekler için 1,65 cm boyundan kısa olmamak, sedye taşıyacak fiziki yeterliliği olmak şartlarını sağlaması gerekmektedir.

Özel Sektör ve Kamu Sektörü Maaşları

Özel sektör sağlık kurumlarında istihdam edilen adaylar 2020 yılı itibari ile genel olarak 2 bin 830 TL maaş almaktadır. Kamu sektöründe ise göreve yeni başlayan acil tıp teknisyenlerine 3 bin 700 TL maaş, 5 yıl deneyimi olan ATT’lere ise 3 bin 750 TL maaş ödemesi yapılmaktadır. 20 hizmet yılı deneyim için 4 bin 400 TL, 25 yıl ve üzeri hizmet yılına sahip olanlara ise 5 bin 150 TL maaş ödemesi yapmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2020, 21:42

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE