Nude Ne Demek? Nude Foto Ne Anlama Gelir? Nude Suçmudur?

Nude foto ne anlama gelmektedir? Nude foto atmak yasal mı? Nude foto akımı nasıl başladı ? Nude foto atmanın yasal cezası var mıdır ? işte detaylar:

Nude Ne Demek? Nude Foto Ne Anlama Gelir? Nude Suçmudur?

Sosyal medyada ya da internette sıklıkla karşılan bazı kelimeler bulunur. Bunlardan biri de şüphesiz son zamanlarda kullanılan nude kelimesidir. Birçok kişi internette gezinirken görmüş olduğu bu kelimenin anlamını merak etmektedir. Özellikle “nude foto” kelime öbeği ile de kullanıldığı görülen bu kelime ne anlama gelmektedir? Ne için kullanılır?

Nude Ne Anlama Gelir?

Twitter, Instagram olmak üzere sosyal medya platformlarını kullanan bazı kullanıcıların nude kelimesini kullandığını görmekteyiz. Nude kelimesinin anlamı, çıplak olma hali, çıplaklık durumudur. TDK’ya göre çıplaklık ise “Üstünde bulunması gereken giysi, örtü vb. bulunmayan, üryan, nü, cıbıl, cıbıldak” anlamlarına gelmektedir.

Nude kelimesinin sıklıkla kullanıldığı bir diğer söz öbeği de nude foto kelimesidir. Nude foto atmak karşı tarafa çıplak haldeki fotoğrafı göndermek anlamına gelir. Başta Instagram ve Twiter’da kullanıcıların birbirine vücudun bazı bölgeleri ya da tamamı olmak üzere nude temalı fotoğraf gönderildiği biliniyor. Uzmanların ise konu ile ilgili birtakım açıklamaları bulunuyor.

Nude Foto Akımı

SODİGEM Müdürü Prof. Dr. Eraslan nude foto gönderiminin bir akım haline geldiğinin altını çizerek, “Bir gencin kız veya erkek fark etmiyor, kendi beden mahremiyetini sergilemesi ya da bir başkasının bunu yapması ileride çok büyük onulmaz problemlere yol açmakta” ifadelerine yer veriyor.

Özellikle daha sonra farklı psikolojik sorunlara yol açabileceğinin altını çizen Eraslan bu durumun bir endüstri haline dönüştüğünü, ifşa adı altında kötü bir durum için kullanılabildiğini vurguladı. Gençlerin dönüşü olmayan bir adım atmaması için bu tür akımlardan uzak durmaları gerektiği ifade ediliyor.

Nude Foto Atmak Suç Mu?

Yasal olarak her ene kadar bireyler reşit olup birbirlerine rıza karşılığında bu tür fotoğraflar gönderse de ileride karşı taraftan birinin bu fotoğrafları istek dışı yayması, silmemesi ve benzeri durumlarda suç teşkil edebilecek durumları ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle nude foto istemek ise erkekler açısından suç teşkil edecek durumu ortaya çıkarabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2020, 22:27
YORUM EKLE