LOL Nedir? Neyin Kısaltmasıdır? Neden Lol Denir?

LOL Nedir? Neyin Kısaltmasıdır? LOL hangi amaçlarda kullanılır ? LOL hangi oyunlarda işe yarar,LOL hakkında tüm detayları sizler için haberimizde derledik.

LOL Nedir? Neyin Kısaltmasıdır? Neden Lol Denir?

Günümüzde özellikle çoğu yerde “lol” kısaltmasını görmekteyiz. Birçok kişi bu kısaltmanın ne için kullanıldığını ne anlama geldiğini merak ediyor. Gençler arasında yaygın şekilde kullanılan bu kısaltmanın genel olarak iki uzun, farklı anlamı bulunuyor. İşte merak edilen lol kısaltması ve ne anlama geldiğine dair detaylar.

İngilizcede “LOL” “LMAO”

İnternette yabancı forumlarda ya da yabancı kelime, sözcük kullananların genellikle kullandığı kısaltmalardan biri de lol oluyor. İngilizcede kullanıldığı anlamı ile LOL “Laughing Out Loud” kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe anlamı ile Sesli Gülmek’tir. Bizdeki kullanım şekli ile “sesli şekilde güldüm” anlamına gelir.Yani komik bir ifade ya da konu hakkında lol kısaltmasını kullandığınız zaman sesli olarak güldüm demek istersiniz.

Dünya genelinde başta Amerika olmak üzere diğer İngilizce konuşan ülkelerde 2005 yılından itibaren en çok kullanılan kısaltmalardan biri haline gelmiştir. Özellikle Türkiye’de de son zamanlarda bu kısaltmanın birçok kişi tarafından kullanıldığını görmek mümkün.

Lol kısaltmasının yanı sıra son zamanlarda bu kısaltmanın modifiyeli hali olan LMAO kısaltması da kullanılmaya başlanmıştır. LMAO ise İngilizce anlamı ile “Laughing my ass (/arse) off” Türkçe anlamı ile gülmekten öldüm, çatladım anlamına gelmiştir ve LoL kısaltmasına göre daha abartılı haller için kullanılır.

Oyun Olarak “LOL”

LoL kısaltmasının yaygın ve genel kullanımlarından biri de aslen bir video oyununa dayanmaktadır. Dünya genelinde milyonlarca oyuncusu bulunan “League of Legends” oyunun kısaltması da baş harfleri ile “LoL” olarak ifade edilmektedir. Bu noktada LOL oynuyorum diyen biri genel itibari ile oyun olan League of Legends oyununu oynuyorum demek istemektedir.

League of Legends dünya genelinde oynanan, 5 kişilik iki grup arasında birbirinin üslerini yok etme amaçlı oynanan bir takım, strateji oyunudur. 140’tan fazla oynanabilir şampiyonu bulunan oyunda amaç iki takımdan birinin diğer takımın üssünü yok etme amacı ile oynanır.

Windows ve Mac OS işletim sistemlerinde oynanabilen ücretsiz bir video oyunu olan LOL’de oyuncular oyun içi satın alımlar yapabilir. LOL hakkında detaylı bilgi almak isteyen oyuncular https://tr.leagueoflegends.com/tr-tr/how-to-play/ adresinden bilgi alabilir.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2020, 23:46
YORUM EKLE