KYK Bursu 2019 - KYK Bursu Ne Kadar?

ÖSYM’nin 2019 sınav sonuçlarını açıklamasıyla öğrencilerin kafasında yüzlerce soru oluştu; nerede kalabilirim, nereden burs alırım, okul kayıtları ne zaman?

KYK Bursu 2019 - KYK Bursu Ne Kadar?

KYK yani bilmeyenler için açacak olursak Kredi ve Yurtlar Kurumu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak ülkemizdeki öğrencilere devlet eliyle kalacak yer ve burs imkanı sağlayan kurum. Bu kurum her yıl seçilen öğrencilere, belirlenen miktarlarda 12 ay boyunca burs vermektedir. Yerleştirme sonuçlarının ardından bu burs için başvurular kurumca duyurulur ve öğrenciler başvurularını gerçekleştirir. Bu başvuruların değerlendirilmesinin ardından hak kazanan öğrenciler ertesi yıl ocak ayından itibaren geri ödemesi olmaksızın bu bursu almaya başlar. Eğitim alacağı ön lisans, lisans veya yüksek lisans programının YÖK tarafından belirlenen eğitim süresince bu bursu almaya devam eder. Okulu uzasa bile eğitim süresinin bitmesiyle beraber bursu kesilir. Not ortalamasının belirlenenden düşük olması da bu bursun geri ödemeli krediye dönmesi için bir sebeptir. Bir diğer soru ise başvuruların nerden ve nasıl yapılacağı? Başvurular birçok işlem gibi e-devlet üzerinden istenilen bilgi ve belgelerle yapılmaktadır. 2019 için başvuru tarihleri ise henüz belli olmamakla beraber 2018 yılında başvurular ekim ayında alındığı için bu yıl da benzer tarihlerde olması bekleniyor. Başvuru tarihlerinin bitiminden sonra yaklaşık 1 ay gibi bir süre içinde kazananlar kurumca açıklanır.

KYK Bursu Ne Kadar?

KYK bursu 2018 yılında yapılan son 30 TL’lik zamla beraber 500 TL oldu ve öğrenciler 2019 yılı boyuna bu miktarda burs aldılar. KYK bursuna 2019 yılında da yine 2018 yılındaki gibi 20-30 TL’lik bir zam yapılması ve 2020 yılında yaklaşık 520-530 TL olması bekleniyor. Bu miktar yıllık belirli oranlara göre ekleniyor.

YORUM EKLE