Kayıtlı Olduğu Nüfus İdaresi Öğrenme: Nereye Kayıtlısınız?

Çeşitli kurumlara yapılan başvurular için doldurulması gereken formların çoğunda kayıtlı olduğu nüfus idaresi kısmı yer alır ve buraya ne yazılacağı kafa karışıklığına neden olabilir. Bu kapsamda nereye kayıtlı olunduğunun nasıl öğrenileceğini anlatmak yararlı olacaktır.

Kayıtlı Olduğu Nüfus İdaresi Öğrenme: Nereye Kayıtlısınız?

Çeşitli kurum ve kuruluşlara yapılacak başvuru ya da herhangi bir nedenle doldurulacak formlarda sıkça  kayıtlı olduğu nüfus idaresi kısmıyla karşılaşılabilir. Bu kısma ne yazılacağı, ilin mi ilçenin mi yazılacağı kafa karışıklığına neden olabilir. Bu kapsamda kayıtlı olunan nüfus idaresinin nasıl öğrenilebileceği konusuna değinmek yararlı olacaktır.

KAYITLI OLUNAN NÜFUS İDARESİNİ ÖĞRENME

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, İç İşleri Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren bir kurumdur ve  kayıtlı olduğu nüfus idaresi kısmına bağlı olduğunuz genel müdürlüğü yazmanız beklenir. Bunu öğrenmek için yapmanız gereken tek şey nüfus cüzdanınızda kütük olarak belirtilen yeri aramaktır. Eski kimlikte nüfus cüzdanının arka yüzünde yazan bu bilgi, yeni kimliklerde yer almamakta öğrenmek için e-Devlet'e girip Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü hizmetleri arasında yer alan https://tckimlik.nvi.gov.tr/Modul/NufusaKayitYeriSorguModulTCKimlikNo adresi üzerinden sorgulama yapılmalıdır.

BAĞLI OLDUĞUNUZ DEĞİL KAYIT OLDUĞUNUZ YER

En sık yaşanan kafa karışıklığı bağlı olunan nüfus idaresinin ilgili alana yazılmasıdır, ancak formlardaki bu alan kütüğünüzün nereye ait olduğunu öğrenmek için sorulur. Dolayısıyla çoğu zaman doğduğunuz, nüfusa kayıt edildiğiniz yerin bilgisini vermeniz istenir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aynur Harman
Aynur Harman - 1 yıl Önce

Nufüs kayitim nereye bagli

boş ver
boş ver - 8 ay Önce

kısaca memleket dememiş kimse

halit aşkın
halit aşkın - 4 ay Önce

nüfusa kayıtlı olduğum yer nere