İŞKUR Üzerinden Toplamda 3 Bin 41 TL Destek Nasıl Alınır?

Devletin işsizlikle mücadele programı kapsamında işsiz ve iş kurmak isteyen vatandaşlara yardımı devam ediyor. Bir çok alanda 3 bin 41 TL destek veriliyor.

İŞKUR Üzerinden Toplamda 3 Bin 41 TL Destek Nasıl Alınır?

Devletin işsizlik ile mücadelede önemli kurumlarından olan İŞKUR üzerinden işsiz vatandaşlara işsizlik maaşı ödenmesi, meslek edindirme ve istihdam kursları sayesinden vatandaşların istihdamına katkı sağlanması, annelere destek ve daha birçok farklı program kapsamında toplamda 3 bin 41 TL’yi bulan ödemeler yapılmaktadır. Bireyler bu desteklerden yararlanabilmekte olup toplamda 3 bini aşan bu programlara başvuru yapabilmektedir.

Çeşitli Programlar Kapsamında Ödeniyor

Takvim gazetesinde yer alan habere göre İŞKUR tarafında farklı programlar kapsamında işsiz olan vatandaşlara 10 ay maaş bağlanmakta olup bunun yanı sıra işbaşı eğitim programları, meslek edindirme kursları, danışmanlık hizmeti kapsamında günlük ücret ödenmektedir. Çalışan annelere 400 TL kreş desteği verilirken durumu olmayan vatandaşlara başvurmaları halinde sağlık primleri, meslek edindirme istihdam garantili kursları ile farklı ücretler ile desteklenmektedir.

Ne Kadar Ödeme Var?

İşlerinden kendi suçu olmadan ayrılmış olan işsiz vatandaşlarabelirli şartları sağlamaları halinde 10 ay işsizlik maaşı ödenmekte olup buna göre işçiye aylık 1015 ile 2 bin 31 TL arasında maaş ödenmektedir. Ayrıca İŞKUR'a kayıt yaptıran işsizler vatandaşlar işbaşı eğitim programlarına katılabiliyorlar. Bu programa katılan işsizler günlük 77 TL ödeme alabiliyorlar. Böylelikle işsizlerin maaşı kurs ve işsizlik ödeneği ile toplam 3 bin 41 TL'ye yaklaşmaktadır.

Kurslar ve Kreş Desteği

İstihdam edilmek isteyen vatandaşların iş başvurusu ücreti de İŞKUR tarafından karşılanmakta olup sanayi mesleklerinde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına ve kurslara katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL ödeme yapılmaktadır.Aynı zamanda meslek edindirme kursları ev diğer kurslara göre değişmekle birlikte 30 ile 50 TL arasında bir ödeme yapılmaktadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hanım tanrıbuyurdu
Hanım tanrıbuyurdu - 2 yıl Önce

1 yıl önce 6 ay işsizlik maaşı aldım. Hala iş bulamadım bu maaşı tekrar alabilirmiyim?