7225 Nitelik Kodu Nedir?

Her yıl KPSS giren adaylar tercih zamanında karşılarına çıkan 7225 Nitelik Kodu ile karşı karşıya kalmaktadır. 7225 Nitelik kodu ne anlama gelmektedir ? Detaylar haberde.

7225 Nitelik Kodu Nedir?

Ülkemizde her yıl binlerce aday KPSS sınavına girmekte ve sonrasında ise kamu kurum ve kurumlarının açtıkları farklı kadrolara başvurmak için KPSS sınav puan türünün aynı sıra birtakım nitelik ve şartları da sağlamalıdır. Bu nitelik ve şartlar KPSS tercih kılavuzunda nitelik kodları ile ifade edilmektedir. Bu kodlardan biri de 7225 nitelik kodudur. 7225 Nitelik kodu tercih rehberinde genel itibari ile “7225 Güvenlik Tahkikatının Olumlu Sonuçlanması" şeklinde açıklanmıştır.

7225 Nitelik Kodu Ne Anlama Geliyor?

Bireylerin ilgili KPSS puanlarına sahip olmasının yanı sıra bundan sonra devlet memuru olacaklarında dolayı birtakım şartları da sağlamaları istenmektedir. Bu şartlardan biri de 7225 nitelik kodudur. Hali hazırda hem KPSS ile hem de diğer kamu alımlarında güvenlik soruşturması ile kamu personeli alımı yapılmakta olup KPSS kapsamında bu şart 7225 nitelik kodu ile iade edilmektedir. Özellikle son yıllarda devlet memurluğuna girişte terör örgütü üyeliği, sabıka ve benzeri durumlar güvenlik soruşturmasına tabi tutulmakta ve adayların kadro için uygunluğu buna göre ölçülmektedir.

Diğer Önemli Kodlar Neler?

Özellikle kamu kurum ve kurumlarının sıklıkla yer verdiği ve sağlanmasını istediği birtakım nitelik kodları da bulunmakta olup bunlar arasında 7113 Nitelik kodu yer almaktadır. Bu kod KPDS “En Az D Seviyesinde İngilizce Bilmek” şartının sağlanmasına yöneliktir. Ayrıca 6225 de istenen şartlar arasında yer almakta olup “Bilgisayar Sertifikasına Sahip Olma” anlamına gelmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
şaban örs
şaban örs - 1 yıl Önce

6225 NİTELİK KODU HİKAYE…MALİYE DİKKATE ALMIYOR.MALİYEDE BİR ARKADAŞIM VAR.ARKADAŞIM A.Ü.İKTİSAT FAKÜLTESİ İKTİSAT MEZUNU. KADROSU BİLGİSAYAR İŞLETMENİ.TAM 2 ADET SERTİFİKASI VAR.1.SERTİFİKASI İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ SİBER GÜVENLİK VE SOME EĞİTİM PROGRAMI MEZUNU.YANİ SERTİFİKASI REKTÖRLÜK ONAYLI SİBER GÜVENLİK UZMANLIĞI.2.SERTİFİKASI İSTANBUL BAKIRKÖY GÖZEN BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI MEZUNU.MEB ONAYLI PROGRAMCILIK SERTİFİKASI.İSTANBUL DEFTERDARLIĞI PERSONEL MÜDÜRLÜĞÜ BU ARKADAŞIMIZA NE SİBER GÜVENLİK UZMANLIĞI KADROSUNU VERİYOR NE BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI KADROSUNU VERİYOR NE DE KADROSU OLAN BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİNDE ÇALIŞTIRIYOR.NE İŞ YAPTIRIYOR BİLİYORMUSUNUZ ? HAVA LİMANINDA YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI PULU SATIŞI….BİLGİSAYAR İŞLETMENİ KADROSUNUN GÖREVİ PUL SATIŞIYMIŞ……EVET TÜM YAZILANLAR MAALESEF DOĞRU……….