Jandarmaya Bekçi Alımına Dair Merak Edilenler! Ne Zaman Alınacak, Başvuru Şartları Neler?

2020 yılı mahalle ve çarşı bekçisi alımlarında TBMM de görüşmeler başladı. Görüşmeler çerçevesinde alım şartlarında değişiklik olacak mı ? işte detaylar.

Jandarmaya Bekçi Alımına Dair Merak Edilenler! Ne Zaman Alınacak, Başvuru Şartları Neler?

Çarşı ve mahalle bekçiliği 2020 kanununda yapılması planlanan değişiklik için taslak hazırlandı ve görüşülmek üzere TBMM’ye gönderildi. Buna göre taslak olarak Plan ve Bütçe komisyonuna gönderilen değişikliğin kabul edilmesi durumunda 2020 yılında Jandarma bünyesinde de bekçi istihdamı olmasının önü açılacak.Kanun teklifinin önümüzdeki hafta TBMM 'de görüşülmesi ve yürürlüğe girmesi bekleniyor.

2020’de Jandarmaya Bekçi Alımı Ne Zaman?

2020 bekçilik alımları ile ilgili henüz bir açıklama gelmemiş olmakla birlikte özellikle ilgili düzenleme sonrasında Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde de adayların kırsalda istihdam edilmesi bekleniyor. Düzenleme de dikkate alındığında alımların düzenlemenin kabul edilmesinden sonra ilan edilmesine muhtemel olarak bakılıyor.

Jandarma Bekçilik Şartları Nasıl Olacak?

Çarşı ve Mahalle bekçisi olmak için adayların:

Türk vatandaşı olmak, İlkokulu bitirmiş olmak, Askerlik ödevini bitirmiş olmak, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak, Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak, Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak, Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak, Memuriyete engel bir hali bulunmamak, Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak, Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak başta olmak üzere kılavuzda yayınlanan diğer şartları sağlamaları gerekmektedir.

Her ne kadar Jandarmada görev alacak olan bekçiler için başvuru şartları kesinleşmiş olmada da kırsalda Jandarma bünyesinde görev yapması beklenen adayların da benzer şartları sağlaması istenebilmektedir.

Ne Kadar Bekçi Alınacak?

2020 yılında yapılacak alımlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 2020 yılında 672 kişilik yeni bekçi alım ilanı açıklanacağını ifade etti. İlk kez 2018 yılında Ankara ve İstanbul illerinde görevlendirilen köylerde bekçi alımları devam edecek. Yeni ilanlarda 172 kişi kır bekçisi olarak istihdam edilecek.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2020, 15:44

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre cal
Emre cal - 9 ay Önce

Ilk okul olsun

Rabia Günal
Rabia Günal - 9 ay Önce

Acaba bayan alımları olmayacak mı

Ahmet bezgin
Ahmet bezgin - 9 ay Önce

Jandarmaya bekçi alımı nerden yapılacak

Rabia Günal
Rabia Günal - 9 ay Önce

Acaba bayan alımları olmayacak mı

Mert
Mert - 9 ay Önce

Yaş şartı 35 olsun. Yetkililer duyun artık sesimizi

osman
osman - 9 ay Önce

ilk okul mezunu alımlar yapılsın başvuru yapalım artık

koruyucu
koruyucu - 8 ay Önce

şuan görevde olan koruyucular ne olacak bizlerin işine son mu verilecek bu bekçileri şuan jandarma emrinde çalışan koruyuculardan neden alınmıyor bizim de ihtiyaçlarımız var biz ne olacağız devletimiz neden bizi işsiz bırakıyor bizim suçumuz ne işten çıkarıyorlar artık duysunlar görsünler bizi nerde bu devlet büyükleri duyun artık bizi yeter

Serdal kılıçaslan
Serdal kılıçaslan - 6 ay Önce

Artık yaş şartı 35 olsun sayın bakanim artık duyun sesimizi Allah aşkına