Bekçilikte Yaş ve Öğrenim Şartı Değişecek Mi? Alımlar Ne Zaman Olacak?

8 Kasım tarihinde yayımlanan Resmi Gazete ilanına göre Bekçi alım koşulları değişti. Değişiklik 2020 yılı alımlarında uygulanacaktır. Detaylar haberde.

Bekçilikte Yaş ve Öğrenim Şartı Değişecek Mi? Alımlar Ne Zaman Olacak?

Ülkemizde en sevilen mesleklerden biri olarak Çarşı ve Mahalle Bekçiliği için adayların meraklı bekleyişleri sürüyor. Bu noktada geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklik kararı birçok adayı heyecanlandırmış olup adayların yaş ve öğrenim şartı bekleyişi ise yine üzüntü ile sonuçlandı. Adaylar sitemizde ve diğer sosyal medya platformları aracılığı ile seslerini duyurarak öğrenim ve yaş şartı ile ilgili olarak değişiklik talep etmekteydi.

Resmi Gazete Değişikliği

8 Kasım tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan ilanda değişiklik “Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte yer almış olup tanımlar arasında “şehit ve vazife malulü eş veya çocukları tanımının eklenmesi ile yapılmıştı. Değişiklikte yaş veya öğrenim şartı ile ilgili olarak bir madde düzeltilmesi ise yapılmadı.

Adaylar Şartların Değiştirilmesini İstiyor

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımında adayların sağlaması gereken şartlardan biri “En az lise veya dengi okul mezunu olmak” ve “18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (02/07/2000 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (02/07/1988 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak” şartlarıdır.

Bu iki şart için adayların talepleri ise lisans mezunu şartının eklenmesi ve yaşın 35’e çıkarılması şeklindedir. Lisans mezunu birçok aday ile 31 yaşında büyük adayların talep ettikleri bu iki şartın değişimi ile ilgili olarak ise henüz bir değişiklik haberi gündemde yer almadı.

Alımlar Ne Zaman Olacak?

2019/2. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımına yönelik yazılı sınav sonuçları da açıklanmış olup bu aşamadan sonra adayları sözlü sınav aşaması bekliyor. Sözlü aşamadan sonra ise yıl sonuna kadar 2019/3. Dönem Bekçi alımı için adayların yeni bir alım umutları ise sürüyor. İlgili konu hakkında bir gelişme olası durumunda sitede hemen paylaşılacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa
Mustafa - 2 yıl Önce

Ya hizanlari alıp neolacak en az 1985 lileride katmanız gerekiyor

yunus emre akbaş
yunus emre akbaş - 2 yıl Önce

abi halihazırda silah altında askerlik yapanlar neden başvuramıyor ya kaldırın şuişi arkadaş iki sene bekledim askerlik şartı dediniz şimdi ben askere gidiyorum o şartı kaldırdınız

celal
celal - 2 yıl Önce

yaş esnetilsin sayın bakanım magduruz

Kemal UZUNÇADAR
Kemal UZUNÇADAR - 1 yıl Önce

ilk bekçilik söylentileri çiktiginda 27 yaşi daydim ve malesef ben 31 yasındayken yürürlüge girdi giremedim şimdi ise 34 e girecem yine 1 yasla kaciracam 35 yaş siniri olsa ne var 9 yillik Güvenlik Görevlisiyim silahli Bekçi olmak isterdim canı gönülden

Selçuk karaaslan
Selçuk karaaslan - 12 ay Önce

Usta lise şartı kalkma gibi bi ihtimal var mı