Bayan Bekçi Alımı Yapılacak Mı?

Türkiye’de başlayan yeni bir sistemle bekçiler görevlendirilirken bayan bekçi alımı yapılacak mı en çok merak edilenlerden birisi oldu.

Bayan Bekçi Alımı Yapılacak Mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından desteklenen ve kısa süre içerisinde hayata geçirilen yeni proje ile Türkiye genelinde bekçi alımları yapıldı. İhtiyaçlar doğrultusunda alımların devam edeceği bu sistemde bayan bekçilerin alınıp alınmayacağı soru işareti olmuştu. Sokaklarda asayişin sağlanması adına büyük bir misyon üstlenen bekçiler için alım şartlarının yayınlanmasının ardından alımları daha çok erkeklere yönelik olacağı algısı oluştu.  Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanan bekçi alımı ilanlarında “Askerlik ödevini bitirmiş olmak” olarak bir ibare eklenirken bu ibare nedeniyle erkeklerin başvuru yapılabileceği sanıldı.

Sonraki Bekçi Alımında Bayan Bekçi Alımı Yapılacak Mı?

Başvuru yapmayan ve bekçi olmak isteyen bayanların tepkileri üzerine ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada son alım dahilinde 9 bin 433 bekçinin alındığı ve bu alımdaki bayan sayısının 69 olduğu ifade edildi.  Bu açıklama ile birlikte başvuruların sadece erkeklere yönelik olmadığı, bayanların da başvuru yapabileceği anlaşılmış oldu. Bir sonraki bekçi alımlarında bayanların daha fazla katılım göstermesi bekleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe
Ayşe - 2 yıl Önce

Bencede bayanda olsun askeri var polisi var bekci side olsun

İsmail  kaya
İsmail kaya - 2 yıl Önce

Orta okul menzunlarınada yer verilmesini acil istiyoruz sayın bakanım sesimizi duyun artık