2020 temmuz ve Aralık dönemi bedelli askerlik ücreti belli oldu!

Bütçe Mali Genel Hizmetler Genel Müdürü tarafından yapılan açıklamada 2020 yılı Temmuz ayı ile Aralık ayı dönemleri arasında bedelli askerlik ücretine zam geldi. Bu kapsamda 21  gün temel eğitimi alan asker adaylarının daha önce ödedikleri 35 bin 54 liralık tutar, 2 bin 16 TL zam ile birlikte 37 bin 70 TL olarak açıklandı.

Bedelli Askerlik Başvuru Şartları Nedir?

Askerliğini bedelli olarak yapmak isteyen adaylar için Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan başvuru şartlarına sahip olmak gerekmektedir. Bakanlık daha önce bu kapsamda bir kılavuz açıklamış ve müracat edecek adayların 31 Aralık 2020 tarihinde mesai bitimi olan saat 18:00'a kadar başvuranın gerçekleştirmelerini istemişti. Asker adaylarının yoklamaların yaptırması sonrasında bedelli askerlik tercihinde bulunarak belirtilen tercih tarihi itibari 2 ay içerisinde ödemelerini bankalar aracılığıyla yapmalar istemektedir. Askerliğe elverişlidir sağlık raporu almış olmak gerekir ve bedelli Askerliğe başvuru yoğun olması halinde kimlerin bu haktan yararlanacak konusunda kura gerçekleştirebilir. Askerlik mevzuatında yapılan düzenlemelerde birlikte kısa dönem askerlik 6 ay uzun dönem ise 12 ay olarak belirlendi.

ÖDEMELER HANGİ BANKALARA YAPILACAK? Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, adayların zorunlu askerlik hizmeti için yaş şartı olmaksızın belli ücret karşılığında başvuruda bulunabilecek. Adayların ödemelerini Ziraatbank, Vakıfbank, Halkbank ve PTT şubelerinden ya da Türkiye genellikle malmüdürlükleri aracıyla ödeme gerçekleştirilecektir.

Editör: TE Bilisim